Vědci objevili gen, jehož porucha způsobuje ekzémy a astma

Britští vědci z Dundee University zjistili, že ekzémy a astma způsobuje pravděpodobně mutace genu, který je zodpovědný za tvorbu proteinu vytvářejícího na kůži ochrannou vrstvu proti vysoušení a proti zanášení infekce…

Londýn – Podle vědců jde o průlom, který umožní postoupit od léčení vnějších symptomů choroby k jejímu konečnému potlačení.

Gen produkuje protein zvaný filagrin, ale genová mutace tvorbu tohoto proteinu narušuje nebo ji úplně přerušuje. Kůže pak neudrží vodu a snadno se vysouší a je zranitelná vůči infekci. S poruchou genu je spojováno také astma. Touto vážnou chorobou trpí miliony lidí.

Nalezení hlavního genu pro astma a ekzém nám umožní poprvé pochopit, co chybí kůži pacientů. Dláždí také cestu vývoji nových léčebných postupů a preventivních opatření,“ citoval dnes britský tisk vedoucího vědeckého týmu Irwina McLeana.

Objev, který bude zveřejněn ve specializovaném časopise Nature Genetics, přivítala jako „skutečný krok kupředu“ britská Národní společnost pro ekzémová onemocnění.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!