Vědci z Č. Budějovic se podílí na výzkumu vakcíny proti klíštěti

Zástupci sedmi specializovaných pracovišť ze šesti zemí vyvíjejí vakcínu proti klíšťatům. Ta by zároveň měla zabránit nákaze klíštětem přenosných nemocí. Na projektu se mimo jiné podílí i českobudějovické biologické centrum akademie věd.

Novinářům to řekl jeho parazitolog Libor Grubhoffer na setkání zástupců jednotlivých pracovišť, které se uskutečnilo v Českém Krumlově.

„Smyslem je vyvinout vakcínu, která bude chránit ne jen před zakousnutím klíštěte, ale také před klíšťovou encefalitidou, boreliozou a onemocněním babesióza,“ řekl Grubhoffer. Dodal, že projekt začal v roce 2013 a potrvá pět let.

Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, není známá, léčí se jen příznaky. V první fázi se objevují teploty s charakteristickými příznaky – únavou, bolestmi hlavy, svalstva a malátností. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty. U řady pacientů je průběh onemocnění velmi vážný, infekce může skončit i smrtí.

Borelióza je podle lékařů méně závažnou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo se srdcem.

Dnešní setkání v Českém Krumlově je pravidelným mítinkem zúčastněných vědců. Opakuje se jednou ročně. „Držíme se harmonogramu a zatím se nám daří splňovat jednotlivé kroky tak, jsme si je stanovili. V Českém Krumlově jsme intenzivně jednali o dílčích a konkrétních úkolech, které mají jednotlivé skupiny výzkumného konsorcia na starosti,“ uvedl Grubhoffer.

Podle něj se dá výzkum přirovnat k řešení matematické úlohy. „Doslova to znamená najít společného jmenovatele mezi geny a jimi kódovanými bílkovinami,“ řekl Grubhoffer, jenž je zároveň rektorem Jihočeské univerzity.

Vědci se na pracovišti v Českých Budějovicích věnují výzkumu klíšťat více než 30 let. Nejprve se na problematiku zaměřil samostatný parazitologický ústav, jenž se později stal součástí biologického centra. Jedná se o jedno z pěti nejlepších pracovišť zaměřených na výzkum klíšťat na světě. Sám Grubhoffer se této problematice věnuje od poloviny 80. let 20. století.

Ohodnoťte tento článek!