Přejít na obsah

Věděl jsem, že mohou být ostří

zpět
17.4.2008

"Uvítal jsem to jako příležitost znovu na takovém významném fóru zopakovat věcně to, co zamýšlíme ve zdravotnictví, a zdůraznit, že naopak lépe realizujeme článek 31 ústavy než mí předchůdci a že se opravdu zabýváme sociálními aspekty poskytování zdravotní péče," uvedl ministr po jednání ÚS...

MINISTR ZDRAVOTNICTVÍ TOMÁŠ JULÍNEK PO JEDNÁNÍ ÚS:

Co říkáte na odložení nálezu v tak zásadní věci na neurčito?

Jsem překvapen a samozřejmě rozhodnutí respektuji. Doufám, že neurčito znamená, že někdy se dozvíme rozhodnutí Ústavního soudu.

Jak jste se cítil jako ministr před Ústavním soudem?

Osobně takovou zkušenost nemám ani z civilních soudů, bylo to pro mě novum. Uvítal jsem to jako příležitost znovu na takovém významném fóru zopakovat věcně to, co zamýšlíme ve zdravotnictví, a zdůraznit, že naopak lépe realizujeme článek 31 ústavy než mí předchůdci a že se opravdu zabýváme sociálními aspekty poskytování zdravotní péče a že už chceme opustit ten pokrytecký socialismus.

Snad nejvíce času při vašem výslechu věnovali soudci 30korunovému poplatku. Řekněte, prosím, stručně: Jak je to s těmito příjmy u lékárníků a u lékařů?

Poplatek není příjmem lékárny, na rozdíl od zdravotnického zařízení. Praktičtí lékaři vybavují ordinace z veřejného zdravotního pojištění, odkud dostávají peníze. To jsou pořád jedny peníze, je to jejich příjmová stránka. Tam nemůžete rozlišit, jestli vzal korunu z třicetikorunového poplatku, nebo korunu z platby od pojišťoven.

Překvapily vás některé otázky?

Nepřekvapily od navrhovatelů, protože byly opravdu politické a nesměřovaly tam, kam by měly u takového soudu mířit. U soudců jsem byl překvapen tím, že někteří polemizovali se svědkem, což není obvyklé.

Jak byste reagoval na případný neúspěch u Ústavního soudu?

Jako ministr mám tu výhodu, že se neopírám o jednu nějakou ubohou novelu, jako moji předchůdci, kteří s tím potom padali. Já předkládám sedm věcných záměrů, předkládám úpravy z exekutivní části, například z oblasti fakultních nemocnic. A předpokládám, že ne všechny se budou všem líbit. Někde budu muset udělat ústupky a kompromisy. Nemíním odstupovat, mám před sebou dílo pro české pacienty.

Jan Trojan, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Věděl jsem, že mohou být ostří

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Věděl jsem, že mohou být ostří

Komentáře

dalších 18 komentářů
Re:ad nemocnicni lekar  | 18. 04. 2008 15:17

Pacient bez lékařů a sester je ztracen.Pokud však nedošlo k nějakému posunu a nebude se léčit a operovat sám.Pak navrhuji nějaký rychklokurs pro národ.

BLB Re:alespoň něco dělá  | 18. 04. 2008 11:00

Odvaha se cení. Ale co dělá špatně? Nenadávej, ale specifikuj! Mně se jeví jeho politika nedostatečně pravicová, protože nestaví na přirozených vztazích mezi subjekty ve zdravotnictví a brání svobodným vztahům přinášejícím přirozenou cestou odpovědnost a tvůrčí iniciativu.

BLB Re:Marku!  | 18. 04. 2008 10:56

Nespoříš se o dikci Tomáše Julínka, ale nekriticky přijímáš dikci sociálního demokrata. Všímáš si toho?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné