Přejít na obsah

Vedení České stomatologické komory se ujímá Pavel Chrz

zpět
21.9.2009

Českou stomatologickou komoru povede dosavadní viceprezident Pavel Chrz. Prezidentem stavovské organizace byl zvolen loni v listopadu. Nahradí Jiřího Pekárka, který stál v čele zubařů téměř dvě desetiletí. Čtyřleté funkční období začíná také Jan Černý jako viceprezident...

Chrz působil 15 let jako viceprezident ČSK. „Samozřejmě budu pokračovat v tom, co jsme spolu (s dosavadním prezidentem Pekárkem) těch 15 let dělali. To znamená: nestane se nic úplně převratného,“ řekl ČTK. „Samozřejmě jsou některé věci, které nás momentálně trápí,“ dodal. Zmínil například výši úhrad za zdravotnickou péči na příští rok.

Chrzovi rovněž vadí, že kvůli politické situaci nebyl Poslanecké sněmovně předložen zákon o samostatné stomatologické komoře. Zákon by měl například změnit povinné členství v komoře na dobrovolné. Povinný by byl jen zápis do seznamu stomatologů, který by komora spravovala.

Hospodářská krize se zatím podle něj v oblasti zubní péče nijak zásadně neprojevila. Nejspíš se odrazí až v příštím roce. Do svízelné situace ze zřejmě dostane zdravotní pojištění, míní. Jestliže se dostanou do stejné situace i pacienti, budou si objednávat méně té části stomatologické péče, která je hrazena přímo pacientem. Potom krize samozřejmě zasáhne i zubní lékaře, uvedl Chrz.

Podle Chrze je potřeba sjednotit také organizaci a financování zubních pohotovostí, a to změnou právních předpisů. „Ta situace není dobrá. Teď to organizují kraje. Někde se k tomu postavily čelem, někde zády, takže pacient v tom docela 'plave',“ řekl. Změnit je podle něj nutné také některé další právní předpisy regulující zdravotnictví. „Ale to všechno je otázka politické shody,“ poznamenal.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Vedení České stomatologické komory se ujímá…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Vedení České stomatologické komory se ujímá…

Komentáře

další 4 komentáře
challenger Re:Re:lépe  | 21. 09. 2009 19:02

Pekárkovi by měli zubaři vybudovat pomník na Václaváku v nadživotní velikosti a ve zlatě. Ještě, pravda, nedosáhli podmnínek, za kterých pracují jejich západní kolegové, avšak náhled mají dobrý, nyní je to jen otázka času, aby to bylo tak, že jediným výkonem hrazeným VZP bude extrakce. Existuje řada i objektivních důvodů, proč jsou normální doktoři narozdíl od zubařů v takovém srabu, ale drtivá většina těchto důvodů jsou leží uvbitř lékařské komunity.

zubař Re:lépe  | 21. 09. 2009 15:50

A v čem to Pekárek dělal špatně? Respektive co měl udělat jinak?

Joe Bude už jenom hůř,  | 21. 09. 2009 11:51

v představenstvu komory jsou jen 2 zástupci mladých, zbytek je pod 60 let a sám Dr.Chrz se vždy prezentoval jako ten hodnější a měkčí vedle Dr.Pekárka. Zkrátka zubaři zase budou ustupovat a chápat stále špatnou situaci ve státě a více makat za menší peníze až do znovuznárodnění.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné