Vedení ČLK se poradí na postupu proti reformě zdravotnictví

Titulní obrázek

Představenstvo České lékařské komory se na dnešní mimořádné poradě se zástupci okresních sdružení z celé republiky dohodne na tom, jak chtějí zabránit ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi v uskutečnění jeho reformních plánů, mimo jiné přeměně zdravotních pojišťoven a fakultních nemocnic na akciové společnosti. Představenstvo reformu před dvěma týdny odmítlo…

Označilo ji za nevyzkoušený experiment, který bude ku prospěchu zdravotních pojišťoven, ale na úkor pacientů i lékařů.

Představenstvo tehdy také vyzvalo ministra, aby návrhy stáhl, a požádalo o jednání premiéra Mirka Topolánka (ODS) i představitele koaličních stran. K zastavení reforem vyzvalo vládu také předsednictvo Lékařského odborového klubu, které zároveň požádalo lékaře, aby podpořili 24. června jednodenní výstražné omezení provozu ve zdravotnických zařízeních.

„Budeme se snažit v přijetí reformních zákonů zabránit. Chceme politiky přesvědčit, aby pro reformu nehlasovali. Jsme odhodláni i k protestním akcím, jako je stávka,“ řekl ČTK prezident ČLK Milan Kubek.

Představenstvo už začalo jednat o reformě s odbornými týmy koaličních stran. První schůzka se konala v úterý. Na ní se ČLK s experty koalice shodla na tom, že základem reformy zdravotnictví musí být vytvoření standardů zdravotní péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění. ČLK je připravena se na vytváření těchto standardů podílet.

ČTK

Vedení ČLK se poradí na postupu proti reformě zdravotnictví
Ohodnoťte tento článek!