Vedení ČSSD se stále neshodlo, zda mají platit pacienti za jídlo

peníze

Ústřední výkonný výbor ČSSD se ani na dnešním jednání neshodl na tom, zda by měli pacienti v nemocnici platit poplatek za jídlo. Na zrušení ostatních regulačních poplatků ve zdravotnictví však ČSSD trvá. Na tiskové konferenci po jednání ÚVV o tom informoval místopředseda strany Michal Hašek. Nyní platí pacient stokorunový poplatek za každý den. Výbor dnes schválil aktualizovanou podobu návrhů reforem, které se týkají korupce, daní, penzí a změn ve zdravotnictví.

Ve zdravotnictví chce ČSSD například omezit počet zdravotních pojišťoven a zachovat páteřní nemocnice fungující na neziskovém principu. „Jediná debata, která se vede v té poplatkové oblasti, je otázka, zda sociální demokracie do budoucna podpoří či nepodpoří například příspěvek na stravu při pobytu v lůžkovém zdravotnickém zařízení,“ řekl Hašek ČTK. Definitivně se o tom podle něj má rozhodnout na dalším jednání ÚVV.

V důchodové oblasti chce ČSSD zrušit takzvaný druhý pilíř penzijního systému, tedy dobrovolné spoření v penzijních fondech, a sloučit ho s prvním pilířem, tedy současným penzijním připojištěním. Faktické zrušení druhého pilíře by podle strany obnovilo příjmy pro nynější průběžné financování důchodů.

Stínový ministr práce ČSSD Zdeněk Škromach řekl, že strana chce jako hlavní zachovat současný průběžný pilíř, který by zaručoval zachování poměru mezi výdělkem a následným důchodem na současné úrovni. Chce také, aby zaměstnavatelé měli u vybraných profesí, například horníků, povinnost přispívat jim na penzijní připojištění.

V boji s korupcí chtějí sociální demokraté podle Haška zrušit akcie na doručitele a zjednodušit systém zadávání veřejných zakázek a zpřístupnit co nejvíce informací o průběhu těchto zakázek. Místopředsedkyně strany Marie Benešová uvedla, že chce podporovat co největší nezávislost justice, tedy i státních zastupitelství. Chce ale nastolit různé etické kodexy, aby se podle ní nestávalo, že na filmovém festivalu v Karlových Varech snídají státní zástupci s různými kmotry.

„V daňové oblasti chce samozřejmě sociální demokracie přispět ke stabilizaci veřejných financí,“ řekl Hašek. Navrhuje znovuzavedení daňové progrese u fyzických osob a více sazeb daně u firem. „V oblasti DPH počítáme s návratem snížené sazby DPH na ty sociálně nejcitlivější komodity, jako jsou potraviny, léky noviny, knihy,“ potvrdil. Požaduje také dvojí sazbu majetkové daně i zdanění finančních transakcí na úrovni EU.

Dnes kromě ústředního výkonného výboru ČSSD zasedalo také předsednictvo strany Národní socialisté – levice 21. století (LEV 21), kterou vede bývalý šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek. „Možná se Jiřímu Paroubkovi stýská po sociální demokracii, tak si aspoň svolává svá zasedání ve stejné termíny, jako dřív chodil na ústřední výkonné výbory sociální demokracie,“ komentoval tento fakt Hašek.

Jak ale řekl, považuje to za náhodné a termíny jednání ÚVV jsou schválené na rok dopředu. „Třeba používá pan Paroubek starý diář,“ dodal. Paroubek na své tiskové konferenci souvislost odmítl. „To je náhoda,“ řekl.

Ohodnoťte tento článek!