Vedení Jesenické nemocnice zvažuje zrušení lůžek

nemocnice, chodba, lékař

Jesenická nemocnice má finanční problémy a zvažuje zrušení lůžkových oddělení, pokud nezíská více peněz na léčbu pacientů než dosud. Její vedení tvrdí, že je nemocnice trvale znevýhodňována.

Kraj a pojišťovna nářky nemocnice odmítají, ministerstvo s vyjádřením čeká, informaci přineslo včerejší středomoravské vydání Mladé fronty Dnes.

„Pokud se nic nezmění, může být druhá polovina roku pro nemocnici konečná,“ řekl majitel privátní Jesenické nemocnice Jan Jedlička. Podle něj by to znamenalo zrušení všech lůžkových oddělení a propuštění 250 lidí. Z nemocnice by se stal pouze jakýsi „lékařský“ dům s ambulancemi a laboratořemi.

Důvody nedostatku peněz jsou podle Jedličky nedostatek lidí ve spádovém území a nerovný přístup kraje a státu k privátním nemocnicím. Ve spádovém obvodu je 40.000 lidí a pro zařízení okresního formátu je podle Jedličky potřeba minimálně dvojnásobek. „Jsme jediná nemocnice v republice, která tento handicap má. Stát ani kraj to nechtějí slyšet a zdravotní pojišťovny to nechtějí zohlednit,“ sdělil Jedlička.

Už před časem navrhl kraji převod Jesenické nemocnice na veřejné neziskové zařízení Olomouckého kraje, aby dosáhl na podobné zdroje jako nemocnice patřící přímo kraji. Dál by zůstal majitelem. Kraj však zodpovědnost za další nemocnici nechce a návrh na uzavření smlouvy o veřejné neziskové péči odmítá.

Zvýšení úhrad za pacienty nepovažuje za reaálné ani vedení kraje, ani Všeobecná zdravotní pojišťovna. „Nemůžeme platit zdravotní péči, která nebyla prokazatelně poskytnuta. Navrhli jsme Jesenické nemocnici snížení lůžkového fondu nebo vytvoření společných lůžek pro chirurgické a interní obory, což se dá realizovat. Nemocnice to ale neakceptovala,“ sdělil mluvčí VZP pro Olomoucký kraj Jiří Vévoda.

Peníze do nemocnice odmítají platit také obce a města Jesenicka.
Podle Libuše Borské z tiskového oddělení ministerstva se ministerstvo problematikou zabývá.

Vedení Jesenické nemocnice zvažuje zrušení lůžek
Ohodnoťte tento článek!