Vedení: Pronájem laboratoří nezastavíme

Titulní obrázek

V kontroverzním pronájmu laboratoří v pěti nemocnicích pokračujeme. To vzkázalo všem kritikům vedení Krajské zdravotní, které pod sebou slučuje největší zdravotnická zařízení v ústeckém regionu. Zároveň popřelo, že chce společnost vytunelovat…

Primáři však nesouhlasí a pronájem dále odmítají. Krajská zdravotní si nechala zpracovat hospodaření laboratoří v pěti nemocnicích. Podle předsedy představenstva Reného Budjače (ODS) z něj vyplývá, že zisk byl zhruba deset milionů korun. Deník má k dispozici zprávu místopředsedy představenstva Tomáše Indry (ODS) ze 14. května, ve které píše, že roční hospodářský výsledek v roce 2006 ve všech laboratořích pěti nemocnicí činí zhruba 63,5 milionu korun.

Primář transfuzního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice a krajský odborník Jiří Masopust podotkl, že ve zprávě, kterou minulý týden od vedení Krajské zdravotní dostal, je zřejmě několik nepřesností. „Za moji osobu můžu říci, že náklady jsou výrazně nižší, než jsou uváděny. Čísla s námi nebyla konzultována,“ řekl Masopust. Na dotaz, jak je možné, že se sumy tak výrazně liší, ředitel Krajské zdravotní Eduard Reichelt odpověděl: „Na straně nákladů i výnosů máte spoustu činností, které jsou zamíchané mezi spoustu jiných činností. Skutečně to potřebuje nějaký čas lidově řečeno na přechroustání, aby se k tomu mohli všichni vyjádřit.“

Souhlasí s ním i člen představenstva a náměstek hejtmana Petr Fiala (ODS). „Je vidět, a potvrzují to krajští odborníci, že na našem materiálu je potřeba dále pracovat. Očekáváme, co odborníci společně s našimi zdravotními náměstky předloží,“ řekl Fiala. Vedení Krajské zdravotní si záměr pronájmu laboratoří nerozmyslelo. „Budeme pokračovat. Udělat mediální bublinu z toho, že v kroku jedna se uvolní nějaký materiály, to mi přijde skoro neuvěřitelné,“ tvrdí Reichelt. Zatím jsou prý u prvního ze šesti schvalovacích kroků. Lékaři s tím nesouhlasí. Někteří dokonce mluví i o stávce.

„Laboratoře nechceme pronajímat ani prodávat. S touto myšlenkou jsem se také stal krajským odborníkem. Byl jsem postaven před hotovou věc. O návrhu jsem celou dobu nevěděl,“ sdělil Masopust. Podle něj většina lékařů v celé republice řekne, že jsou laboratoře výdělečné. René Budjač podotkl, že případný krach laboratoří je v návrhu pracovní smlouvy ošetřen. „Když to nebude fungovat, můžeme se i rozejít,“ řekl Budjač. Právě v tomto návrhu smlouvy je však mimo jiné uvedeno, že při nesplnění podmínek a rozvázání vztahu, zaplatí Krajská zdravotní ze své pokladny 150 milionů korun. Nejvyšší představitelé Krajské zdravotní připustili, že možná vyhlásí výběrové řízení, aby našli nejvýhodnější cenu za pronájem laboratoří.

„Toto nebylo výběrové řízení, bylo to oslovení tří významných subjektů. Vyhovující odpověď podala jedna společnost,“ uvedl Reichelt. Laboratoře se budou nejspíše pronajímat v pěti nemocnicích. Vedení Krajské zdravotní očekává, že na této transakci vydělá. Kvůli připravovanému pronájmu padlo už i první trestní oznámení.

Podal ho europoslanec Richard Falbr na předsedu a místopředsedu Krajské zdravotní. Oznámení Budjač odmítá. Popírá i slova opozice, že chtějí společnost vytunelovat. Kauzou kontroverzního pronájmu laboratoří se bude v nejbližší době zřejmě zabývat také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Na jeho adresu byl odeslán podnět, že mohl být porušen zákon o veřejných zakázkách.

Radek Nohl, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!