Vedením Ústavu experimentální medicíny dočasně pověřena Anděrová

křeslo, výpověď

Ústav experimentální medicíny Akademie věd ČR dočasně povede po odvolané ředitelce Evě Sykové členka rady a vědkyně Miroslava Anděrová. Na místo šéfa ústavu bude vypsaný konkurz. Anděrovou pověřil dočasným řízením předseda akademie Jiří Drahoš.

ČTK to řekl mluvčí akademie Jan Martinek. Anděrová má řídit ústav do doby, než skončí výběrové řízení. To ale ještě vypsané nebylo.

Členka akademické rady Hana Sychrová ČTK řekla, že rozhodnutí o vypsání konkurzu závisí na radě ústavu, která se kvůli tomu musí sejít. Podle informací ČTK má Anděrová pověření do doby, než bude známo jméno nového ředitele vzešlého z konkurzu. To by mělo být nejpozději do půl roku.

V Ústavu experimentální medicíny také dnes začala mimořádná kontrola hospodaření, kterou sem předseda akademie poslal poté, co minulý týden formálně odvolal Sykovou kvůli kauze s kmenovými buňkami.

Syková ve čtvrtek na funkci ředitelky sama rezignovala, v ústavu bude ale dál pokračovat ve vědecké práci. Její spolupracovníci podle reportáže České televize brali od některých pacientů se smrtelnou amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) peníze (150.000 korun) za experimentální léčbu kmenovými buňkami.

Účast v klinické studii však má být ze zákona bezplatná. Vědkyně trvá na tom, že nic nezákonného ani neetického neudělala, hlavní snahou prý bylo pomoci pacientům ALS.

Ohodnoťte tento článek!