Velká nemocniční blamáž

Celé to vypadalo jako seriózní boj o blaho pacienta – poslanci se ve sněmovně minulý týden dlouze a vášnivě hádali o to, zda mohou kraje převádět nemocnice z příspěvkových organizací na organizace obchodní. Téma, které se stalo otázkou číslo jedna v krajských volbách, vytěžila i sněmovna takřka absolutně…

Sociální demokraté a komunisté varovali před „sanatorii pro bohaté“ a „sníženou dostupností zdravotní péče“, ODS kontrovala slibem, že dá celý zákon k Ústavnímu soudu. Zjevnou snahu lapit ještě v den voleb nějaké voliče někteří politici přiznali.

„Jsem rád, že se nám podařilo zabránit alespoň v tuto chvíli plánu na další privatizaci nemocnic, a věřím, že občané v pátek a v sobotu udělají definitivní tečku za těmito plány,“ řekl například ministr financí Bohuslav Sobotka.

„Má to symbolickou hodnotu. V den voleb sociální demokraté vzkazují komunistům – jsme ochotni s vámi spolupracovat,“ doplnil ho šéf poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý.

Co se mění?

Celý spor se vlastně vede o jedinou větu, kterou sociální demokrat a šéf sněmovního výboru pro zdravotnictví Jaroslav Krákora zakomponoval pozměňovacím návrhem do nekonfliktního zákona o snižování hluku.

„Příspěvkovou organizaci, jejím předmětem činnosti je poskytování zdravotní péče, nelze přeměnit na obchodní společnost,“ znějí slova, která způsobila tolik povyku. Ale – jak se zdá – pro nic.

„Poslanecký návrh nemá a nebude mít na proces, který probíhá v krajích, vůbec žádný vliv a je absurdní, že Poslanecká sněmovna o něm byla schopna vášnivě diskutovat,“ prohlásil předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger.

„V žádném ze známých případů se tady totiž příspěvková společnost nezměnila na obchodní společnost, princip změny tkvěl vždy v převodu části podniku na obchodní společnost.“

A hejtmani s takovým výkladem souhlasí: „Zákon zakazuje něco, co se takto neděje,“ říká šéf Plzeňského kraje Petr Zimmermann (ODS).

DÁLE ČTĚTE:
ČSSD prosadila zákaz převodu nemocnic na obchodní společnosti
Emmerová: Rozhodnutí sněmovny je pojistka a memento pro kraje

„Pro mě je tohle varování, že i když je něco po právní stránce nonsens, tak sociální demokraté si to s komunisty prosadí. Pořád stejné jako když soudruzi chtěli poroučet větru dešti.“

Právě v Plzeňském kraji s převodem nemocnic na obchodní společnosti začali a měli úspěch – ztráta západočeských nemocnic se snížila z prvních šest měsíců v novém režimu pětkrát. Také středočeský hejtman Petr Bendl pro Zdravotnictví a medicína už dříve označil návrh za „hloupý“.

„Je to politická proklamace, situaci ve zdravotnictví nikam neposouvá a zaplaťpánbůh jí ani neublíží,“ uvedl Bendl, který ve svém kraji plánoval převést čtyři z jedenácti tamních nemocnic a zbytek pronajmout nebo prodat.

Fakt, že ustanovení je právně nedomrlé, však potvrzují paradoxně i poslanci, kteří pro návrh hlasovali, a co víc, dokonce autor pozměňovacího návrhu.

„Samozřejmě se to dá parádně obejít. Jako každý zákon. Není to zákaz převádění nemocnic na obchodní společnosti, jak vy novináři píšete,“ říká poslanec Krákora. Tak proč pozměňovací návrh předkládal?

„Chtěl jsem trochu pozdržet bujaré nadšení pro akciové společnosti do doby, než prosadíme zákon o neziskových společnostech,“ říká Krákora.

Další kolo za měsíc

Poslanec Krákora opravdu ve spolupráci s Českou lékařskou komorou a za podpory ministryně zdravotnictví Milady Emmerové připravil a do sněmovny už předložil návrh zákona, podle něhož by se ze všech nemocnic staly veřejné neziskové organizace.

„Nemáme nic proti akciovkám, ale můžou být jako doplněk.

Základem by měly být neziskové organizace, protože ty musejí upotřebit zisk na svoji obnovu a provoz a to právě akciovky nezajišťují,“ říká Jaroslav Krákora.

ODS i tento návrh označuje za protiústavní. „Je jasné, že tím vstupuje do ústavních práv samosprávných celků,“ sdělil BBC senátor a stínový ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek.

A hejtman Plzeňského kraje Zimmermann ironicky navrhuje, že v tom případě by měli být neziskovými organizacemi i všichni dodavatelé nemocnic: „Třeba farmaceutické firmy a všichni další dodavatelé od výrobců kloubů až k dodavatelům elektřiny a plynu.“

O navrženém zákonu by sněmovna měla jednat do měsíce. „Mám podpisy 110 poslanců ze všech stran s výjimkou ODS, že můj návrh podporují,“ říká Krákora.

„Takže se schválením by neměl být problém.“ Zimmermann říká: „Jsme známí tím, že hájíme svá práva do důsledků, takže jestliže poslanci tento zákon schválí, pak půjdeme jako kraj k Ústavnímu soudu.“

Silvie Blechová, Respekt

Ohodnoťte tento článek!