Velké české nemocnice čeká platová revoluce

Titulní obrázek

Do dvou let by už neměli za čtyřicet miliard, jež protečou největšími českými nemocnicemi, zodpovídat málo placení ředitelé, ale špičkově odměňovaní manažeři s individuálními smlouvami…

Zdravotníci, kteří pracují ve velkých nemocnicích, pak přestanou být placeni podle tabulek, ale podle toho, jak si jejich práce váží jejich šéfové.

Píšou to dnešní Hospodářské noviny s odvoláním na zákon o zřízení univerzitních nemocnic, který by měl platit od ledna 2009.

Největší nemocnice by se podle nové normy měly od roku 2009 změnit na univerzitní neziskové akciové společnosti. Jejich šéfům, na něž bude dohlížet správní a dozorčí rada složená ze zástupců státu a univerzit, chce dát ministerstvo individuální smlouvy. Podle nich by na jedné straně ručili majetkem za případné spáchané škody, na straně druhé by dostali třikrát až čtyřikrát vyšší platy.

„Chceme zatraktivnit prostředí pro špičkové manažery. Platí zásada, že čím jsou kvalitnější lidé, tím kvalitnější je péče,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr, který má fakultní nemocnice na starosti.

Kromě vyšších základních platů by také ředitelé nových neziskových společností dostávali i mnohasettisícové roční prémie. „Ale jen tehdy, když budou dobře hospodařit. Za špatný ekonomický výsledek manažer prémie nedostane, a pokud bude nemocnice dlouhodobě v minusu, bude to pro něj znamenat konec,“ dodal Šnajdr.

Hlavním důvodem, proč chce ministerstvo do největších nemocnic nalákat špičkové mozky, je nespokojenost s tím, jak české kliniky hospodaří. Jen za několik posledních let přesáhla celková ztráta jedenácti největších nemocnic čtyři miliardy korun. A právě špatné hospodaření bylo také oficiálním důvodem toho, že ministr Tomáš Julínek (ODS) minulý týden odvolal ředitele tří fakultních nemocnic, připomíná deník.

Ti současní teď mají od ministerstva nový úkol – do konce června musejí vypracovat strategické plány, na které obory se bude jejich zařízení specializovat a s jakými tržbami v následujících pěti letech počítá. Dodržování těchto plánů budou Julínkovi lidé každý měsíc kontrolovat. Pokud se od nich ředitelé nemocnic odchýlí, budou to muset ministerstvu vysvětlit, píšou HN.

Podle Šnajdra už stát nedá do oddlužení svých nemocnic ani korunu. „Dobře hospodařící nemocnice jasně ukazují, že i v současném zdravotnickém systému je možné mít vyrovnané finance,“ podotkl náměstek.

ČTK

Velké české nemocnice čeká platová revoluce
Ohodnoťte tento článek!