Přejít na obsah

Velké české nemocnice čeká platová revoluce

zpět
13.3.2007

Do dvou let by už neměli za čtyřicet miliard, jež protečou největšími českými nemocnicemi, zodpovídat málo placení ředitelé, ale špičkově odměňovaní manažeři s individuálními smlouvami...

Zdravotníci, kteří pracují ve velkých nemocnicích, pak přestanou být placeni podle tabulek, ale podle toho, jak si jejich práce váží jejich šéfové.

Píšou to dnešní Hospodářské noviny s odvoláním na zákon o zřízení univerzitních nemocnic, který by měl platit od ledna 2009.

Největší nemocnice by se podle nové normy měly od roku 2009 změnit na univerzitní neziskové akciové společnosti. Jejich šéfům, na něž bude dohlížet správní a dozorčí rada složená ze zástupců státu a univerzit, chce dát ministerstvo individuální smlouvy. Podle nich by na jedné straně ručili majetkem za případné spáchané škody, na straně druhé by dostali třikrát až čtyřikrát vyšší platy.

„Chceme zatraktivnit prostředí pro špičkové manažery. Platí zásada, že čím jsou kvalitnější lidé, tím kvalitnější je péče,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr, který má fakultní nemocnice na starosti.

Kromě vyšších základních platů by také ředitelé nových neziskových společností dostávali i mnohasettisícové roční prémie. „Ale jen tehdy, když budou dobře hospodařit. Za špatný ekonomický výsledek manažer prémie nedostane, a pokud bude nemocnice dlouhodobě v minusu, bude to pro něj znamenat konec,“ dodal Šnajdr.

Hlavním důvodem, proč chce ministerstvo do největších nemocnic nalákat špičkové mozky, je nespokojenost s tím, jak české kliniky hospodaří. Jen za několik posledních let přesáhla celková ztráta jedenácti největších nemocnic čtyři miliardy korun. A právě špatné hospodaření bylo také oficiálním důvodem toho, že ministr Tomáš Julínek (ODS) minulý týden odvolal ředitele tří fakultních nemocnic, připomíná deník.

Ti současní teď mají od ministerstva nový úkol - do konce června musejí vypracovat strategické plány, na které obory se bude jejich zařízení specializovat a s jakými tržbami v následujících pěti letech počítá. Dodržování těchto plánů budou Julínkovi lidé každý měsíc kontrolovat. Pokud se od nich ředitelé nemocnic odchýlí, budou to muset ministerstvu vysvětlit, píšou HN.

Podle Šnajdra už stát nedá do oddlužení svých nemocnic ani korunu. „Dobře hospodařící nemocnice jasně ukazují, že i v současném zdravotnickém systému je možné mít vyrovnané finance,“ podotkl náměstek.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Velké české nemocnice čeká platová revoluce

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Velké české nemocnice čeká platová revoluce

Komentáře

dalších 15 komentářů
Kyle Broflowski Re:Revoluce pro Julínkovy ředitelské kámoše,  | 20. 03. 2007 13:06

Vy patrně vůbec nevíte, o čem mluvíte. Kde berete tu jistotu, že krajské nemocnice se rozvíjejí a div že už nedosahují úrovně fakultních? Managementům těchto "a.s." institucí vůbec nejde o kvalitu péče, nýbrž o zisk do vlastních kapes ( formou provizí ze zakázek) za cenu maximálních úspor ( na platech personálu). Pokud to nevíte, tak úroveň nemocniční péče závisí v první řadě na kvalitě a kvantitě personálu. Zkuste si radši zjistit, jaké tendence jsou v tomho směru ve Vámi velebených institucích, než začnete plácat podobné nesmysly. Moje znalosti tatoto téma jsou velmi dobré a to mimo jiné i na vlastní kůži.

petr novák Re:Revoluce pro Julínkovy ředitelské kámoše,  | 17. 03. 2007 17:13

Nezabývejme se otázkou,zda a.s.nebo FN.Mějme sebeúctu a požadujme základní platy na úrovni 2-3 násobku státního průměru pro nastupující lékaře za 1,0 úvazek.Dovolme si max.35 hodin přesčasové práce měsíčně(evropské právo)za minimálně 500 hrubého na hodinu.Jsme tu na práci.Letos nám to moc nevyšlo...

Milan Šilhan Revoluce pro Julínkovy ředitelské kámoše,  | 14. 03. 2007 13:41

kontrarevoluce pro zaměstnance. Je přímo neskutečné, jak se populisté Julínek a Rath sobě podobají. V jedné verzi svého neziskového zákona chtěl Rath rovněž velmi bohatě odměňovat ředitele a správní činitele fakultních nemocnic z řad kámošů ( tam měli hrát prim kamarádi z ČLK ). Julínek a jeho nejbližší zřejmě nezaznamenali, že je před nimi ( chtějí-li nejméně 4 roky sedět na Palackého náměstí ) skutečná "strukturální" reforma českého zdravotnictví. Nezaznamenali, že se v posledních letech rozvinuly ( ať si již o krajských radních myslíme cokoliv ) právě "krajské nemocnice" - v Jihlavě, ve Zlíně, v Č.Budějovicích, v Ústí n.L., v Pardubicích. Liberec a K.Vary jsou přece jen o něco menší. V ostatních krajských městech jsou "nemocnice fakultní". Zminěné krajské nemocnice se odborně intenzivně rozvíjejí a budou-li mít možnost být nemocnicemi výukovými ( a přiblížit se tak EU ), budou časem na úrovni klasických fakultních nemocnic. Pokud se toto stane a dnes rozvoj "krajské nemocnice" je i krajskou prestiží, bude otázka, jestli je nutné, abychom měli svých velkých a drahých 9 fakultních nemocnic. Proč v Brně dvě, proč v Praze tři. Je možné, že pražské FN hospodaří téměř vyrovnaně ( za kolik mají bod ? ), jaké mají paušály, jak se permenentně oddlužují, jak to vypadá v krajích ? Pokud budou nemocnice v krajích vykonávat v podstatě stejné činnosti jako nemocnice fakultní, budou zůstávat pacienti převážně ve svých krajských nemocnicích. Pak bude aktuální se ptát, na kolik přijde "pojišťovny" slepé střevo nebo kyčel v Praze a na kolik ve Zlíně nebo v Ústí n.L. Všechny peníze do veřejných zdravotních služeb půjdou z fondů veřejných zdravotních pojišťoven. Investiční příspěvky budou nejen lokální, ale asi i centrální. Pak je ovšem otázka spíš obrácená ? Musíme mít až tolik fakultních nemocnic pro rutinní špičkovou medicínu ? Budou plně vytíženy ? Rutinně se také zabývají "jedničkovou a dvojkovou medicínou" ? Co když si profesory a docenty dokážou lépe zaplatit kraje ? Co když se logicky vytvoří ze státního rozpočtu a z proceta z fondů veřejných pojišťoven strukturální fond pro podporu provozů klinických výukových nemocnic v krajích ? K čemu tedy ta křeč s fakultními obchodními neziskovými nemocnicemi v prostoru s vyrovnanou a v budoucnu ještě vyrovnanější kvalitní konkurencí ?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné