Přejít na obsah

Venezuelané umírají kvůli nedostatku léků

zpět
16.11.2017
zvětšitZdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

 

Nemocná Venezuelanka natočila video, v němž upozornila na akutní nedostatek léků ve své zemi. Několik hodin poté zemřela.

Padesátiletá žena s transplantovanou ledvinou přestala dostávat imunosupresivní léky, které potřebovala, aby její tělo mohlo s cizím orgánem žít. Informoval o tom včera španělský deník ABC. „Jsem pacientkou po transplantaci už 13 let a nyní ztrácím ledvinu kvůli nedostatku léků,“ uvedla Belkis Solórzanová na videu, které s ní natočil předseda venezuelského sdružení organizací za právo na zdraví a život (Codevida) Francisco Valencia. Solórzanová neměla už tři měsíce přístup k léku Prograf, a proto tuto neděli zemřela.

Na nedostatek léků ve Venezuele, která se potýká s hlubokou ekonomickou krizí, upozorňují humanitární organizace už několik let. Vláda tamního autoritářského prezidenta Nicoláse Madura ale blokuje zahraniční humanitární pomoc. Loni například nejvyšší soud vyhověl stížnosti prezidenta Madura a zrušil zákon o řešení humanitární krize, který přijal opozicí ovládaný parlament. Jako důvod soud uvedl, že zákon „uzurpuje kompetence“ vlády v zahraniční politice.

V úterý prezident Maduro vytkl kolumbijskému prezidentovi Juanu Manuelovi Santosovi, že se do Venezuely dostávají kolumbijské léky. „Nebudeme je (léky) kupovat v Kolumbii…Právě je nakupujeme v Indii a brzy k nám dorazí,“ řekl Maduro. „Vezměte si své léky, své drogy a svůj kokain,“ hřímal venezuelský prezident.

Kvůli omezení, která brání dovozu léků do Venezuely, apelují mnozí na nevládní organizace, aby je místo státnímu úřadu dodávaly na černý trh. Venezuelská vláda zakazuje soukromým firmám distribuci léků. Nevládní organizace Codevida přesto zprostředkovává rozdělování léků přes telefonické objednávky. „Loni nám přicházelo 300 telefonických žádostí měsíčně, letos jich je za měsíc na 5000,“ řekli zástupci Codevidy listu ABC.


Komentovat článek: Venezuelané umírají kvůli nedostatku léků

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné