Verdikt zní: Zavřít nemocnici

Včera se na uzavření jako na jediném možném řešení dohodli vedoucí jednotlivých oddělení nemocnice. „Je to začátek likvidace špitálu,“ shodli se přítomní, kteří nevěří, že bude kdy nemocnice znovu otevřena. Nepomohla ani…

Planá – Lůžková oddělení Nemocnice Planá na Tachovsku budou od prvního srpna na měsíc zavřena a personál bude čerpat celozávodní dovolenou. Opatření, které nemá v republice obdoby, je reakcí na nedostatek lékařů pro zajištění nepřetržitého provozu.

Včera se na uzavření jako na jediném možném řešení dohodli vedoucí jednotlivých oddělení nemocnice. „Je to začátek likvidace špitálu,“ shodli se přítomní, kteří nevěří, že bude kdy nemocnice znovu otevřena. Nepomohla ani snaha starostů Tachovska, kteří sehnali osm privátních lékařů pro zajištění služeb na interně. „To je málo vzhledem k tomu, že většina z nich je ochotna vzít maximálně dvě služby. Navíc někteří už praxi internisty léta nevykonávají,“ zněla argumentace lékařů.

„V Plané tak bude od čtvrtka pouze denní ambulance chirurgie, interny, laboratoře a rentgen. Ambulance dětského oddělení bude sloužit pacientům od 16 hodin do rána. Opatření se netknou záchranné služby, která bude v provozu 24 hodin denně,“ uvedl prozatímní ředitel nemocnice Kamil Kosturik. Pacienti z Tachovska budou převáženi k hospitalizaci do nemocnic celého regonu.

O konkrétním zajištění péče o pacienty vyžadující pobyt na lůžku jednali včera společně také ředitelé všech nemocnic Plzeňského kraje a Mariánských Lázní.

„Shodli jsme se na tom, že naše zdravotnická zařízení tyto pacienty bez velkých potíží umístí. Už teď je plánská nemocnice prakticky vyprázdněná a žádný nezvládnutelný nárůst se neobjevil,“ uvedla ředitelka Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslava Kunová.

Jediné, co se podle jejích slov musí ještě dořešit, je posílení lékařské služby první pomoci pro dospělé. Pohotovost slouží z valné většiny praktičtí lékaři, ale 24hodinovou odbornou péči, především chirurgickou a gynekologickou, budou muset zajistit nejbližší nemocnice. Je ale důležité, aby aktuální stav pacienta někdo na místě posoudil, případně ošetřil drobnější poranění, aby se do nemocnice nejezdilo s každým říznutím.

Plzeňský deník, 30.7.2002

Ohodnoťte tento článek!