Veřejné zdravotní pojištění bylo loni v zisku 9,5 miliardy korun

Veřejné zdravotní pojištění bylo loni v zisku 9,52 miliardy korun, v předchozím roce to bylo asi o 3,5 miliardy korun méně. Celkové příjmy byly 284,8 miliard korun, z toho 65,3 miliardy ze státního rozpočtu, a výdaje 275,3 miliardy korun.

Proti předchozímu roku byly příjmy o téměř 20 miliard vyšší, z nich asi o tři miliardy víc přidal stát za pojištění dětí, seniorů, nezaměstnaných či vězňů. Vyplývá to ze zprávy o hodnocení vývoje hospodaření veřejného zdravotního pojištění za rok 2017, kterou ve středu projedná vláda. Dokumenty bude ještě schvalovat Sněmovna.

Hodnocení vychází z výročních zpráv a účetních závěrek pojišťoven za loňský rok. Už loni zpráva varovala před tím, že ze střednědobého, ani dlouhodobého hlediska není systém veřejného zdravotního pojištění udržitelný kvůli stárnutí populace a nástupu nových, drahých léků.

Většinu příjmů systému tvoří pojistné vybrané od zaměstnavatelů, podnikatelů a živnostníků. Loni to bylo asi 216 miliard korun, díky pokračujícímu růstu ekonomiky a nízké nezaměstnanosti téměř o 17 miliard více než v předchozím roce.

Zdravotní pojištění za děti, seniory, nezaměstnané nebo vězně se platí ze státního rozpočtu. Celkem to bylo loni asi 5,96 milionu lidí. V posledních letech měsíční částka od státu roste, v roce 2015 to bylo 845 korun za osobu, v roce 2017 to bylo 920 korun a s dalším růstem se počítá i příští rok.

Celkové výdaje zdravotního systému byly loni 267,7 miliardy korun. Provozní výdaje pojišťoven byly asi 6,3 miliardy korun. Letos by mělo ze zdravotního pojištění být rozděleno na úhradu péče 300 miliard korun, pro příští rok se počítá se 320 miliardami.

Zdravotní pojišťovny v současné době schvalují zdravotně pojistné plány pro příští rok. Také ty musí projednat vláda a Sněmovna. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) počítá s tím, že příští rok vydá na léčbu klientů zhruba 186 miliard korun. Proti letošnímu roku jde o nárůst o 8,7 procenta, tedy o asi 15 miliard korun. Celkové příjmy za svých přibližně 5,9 milionu klientů VZP odhaduje na 194 miliard korun.

Ohodnoťte tento článek!