Veterináři našli druhé ohnisko tularemie

Už druhé ohnisko tularemie zajíců na Kroměřížsku nedávno zjistili pracovníci Okresní veterinární správy v Kroměříži. Nebezpečná nemoc, která může po rozšíření značně znepříjemnit život i člověku, se v únoru objevila…

Kroměřížsko – v okolí Bezměrova. Veterinární správa okamžitě reagovala přísnou vyhláškou, která by měla šíření infekce zabránit.

Lidé se mohou tularemií zajíců nakazit už při pouhé manipulaci s neprověřenou zvěřinou včetně přejetých zajíců ze silnice. “ Stačí jen fyzický kontakt s nemocným zvířetem nebo drobné zranění při stahování či vykosťování. A cokoliv z nezkontrolované zvěřiny už vůbec není radno konzumovat.

Průběh nemoci je totiž velmi nepříjemný,“ zdůraznila ředitelka Hygienické stanice v Kroměříži Jarmila Číhalová.

Onemocnění tularemií se podle ní projevuje náhlou horečkou a bolestmi hlavy. “ Projevy a průběh nemoci závisí také na místě kontaktu bakterie s organismem. Od dechových potíží a zápalu plic až po zduření uzlin či vředy na rukou,“ dodala. Zároveň však podotkla, že letos zatím žádný případ nákazy člověka naštěstí nezaznamenali.

“ K dnešnímu dni jsou v kroměřížském okrese vyhlášena už dvě ohniska tularemie zajíců. První bylo vloni v zimě zjištěno u obce Nětčice, a na nemocné zajíce v okolí Bezměrova nás koncem února upozornili z Interlovu Přerov, kde je zvěř vyšetřována po odchytech,“ uvedla kroměřížská veterinářka Lenka Opltová.

Veterináři proto neprodleně vyhlásili katastrální území Bezměrova a Nětčic za ohnisko nákazy a katastry obcí ve zhruba sedmikilometrové vzdálenosti zahrnuli do ochranného pásma.

“ V celém ochranném pásmu je nařízen například zákaz odchytu zajíců, neškodné odstraňování uhynulých kusů nebo odborné vyšetření všech ulovených hlodavců. Tato opatření by měla rozšíření tularemie zabránit,“ dodala veterinářka.

Za porušení vyhlášky může být uložena pokuta až do výše 50 tisíc korun.

Tularemie je nakažlivé bakteriální onemocnění, které postihuje volně žijící zajíce, králíky a ostatní hlodavce. Infekce je přenosná na domácí zvířata i na člověka. Zdrojem nákazy jsou kromě hlodavců rovněž infikovaná klíšťata a jiný krev sající hmyz. Lidé se mohou nakazit zejména při stahování kůže nebo úpravě masa nemocných zajíců. Nebezpečné je i vdechnutí prachu infikovaného bakteriemi tularemie.

Aleš Diatka, Zlínské noviny, 20.3.2002

Ohodnoťte tento článek!