Přejít na obsah

Většina lidí nechce, aby obézní platili vyšší zdravotní pojistné

zpět
13.7.2012
obezita
zvětšitobezitaZdroj: www.gradebook.org

obezita | Zdroj: www.gradebook.org

 

Většina Češek a Čechů nechce, aby obézní lidé platili vyšší zdravotní pojištění. Ukázal to internetový průzkum STEM/MARK. Šest z deseti dotázaných nesouhlasilo s touto myšlenkou, přičemž každý třetí ji odmítá rázně.

Bezvýhradně by ji podpořilo jen sedm procent dotázaných a dalších 24 procent by se k ní spíše přiklonilo. V červnovém průzkumu odpovídalo 536 lidí ve věku 18 až 60 let.

Odvody na zdravotní pojištění v ČR souvisejí jen s výší příjmů, nezohledňují tedy to, zda se člověk chová ke svému zdraví zodpovědně, dbá na prevenci a zdravý životní styl, nebo kouří, nechodí na preventivní prohlídky a celkově žije nezdravě. Pokud by zdravotní pojišťovny dostaly možnost nabízet variabilní programy, mohly by i toto zohlednit.

Průzkum naznačil souvislost mezi tím, jakou má člověk sám váhu, a jak se staví k možnosti zpoplatnit obezitu. Do názorů lidí se podle Jany Michalkové se společnosti STEM/MARK evidentně promítla obava o úbytek vlastních financí.

Až osmi z deseti lidí, kteří jsou se svojí váhou velice nespokojeni, a tedy se zřejmě potýkají s kilogramy navíc, se myšlenka nezamlouvala. Naopak návrh by podpořila až polovina z těch, kteří jsou se svojí váhou zcela spokojeni. Zřejmě si svoji váhu hlídají, a tak by se vyšší odvody jejich peněženek nedotkly.

Podle průzkumu obezity v ČR, který provedl STEM/MARK vloni v projektu Všeobecné zdravotní pojišťovny Žij zdravě, spadá 23 procent dospělé populace do kategorie obezity (začíná od hodnoty BMI 30).

Vzhledem k tomu, že by vyšší odvody mohla platit až čtvrtina dospělých, znamenalo by to pro resort nezanedbatelné množství peněz. V ideálním případě by tyto platby zafungovaly jako motivační faktor pro omezení výskytu obezity. Změna by ale narušila dosavadní princip solidarity pojištění a výzkum prokázal, že česká společnost na to zatím není připravena.


Komentovat článek: Většina lidí nechce, aby obézní platili vyšší…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Většina lidí nechce, aby obézní platili vyšší…

Komentáře

dalších 6 komentářů
Jiří Antonín Votýpka Stydím se vás.  | 24. 07. 2012 06:01

Pane Hanák,pane - paní P.K. a druzí netolerantní: Doufám, že nejste lékař.Možná že právě kvůli Vám, kvůli Vám podobným ztrácí normální lidé sebevědomí a řeší to vystupňováním snahy uklidnit se třeba i jídlem!Račte se prosím podívat do rodinného alba, jak vypadala Vaše babička,teta,matka!Možná že Vaše nedochůdnost je projevem nemoci nebo ze závislosti na chlastu,drogách nebo na sexu. Nikdo Vám to nezávidí, tolerujte ale i jiné lidi,i ty co třeba beznadějně se snaží aby se zbavili Vašich agresivních poznámek.A jste-li lékař pak hned zavřete ordinaci a dejte se do služeb např.zabijáků v Afganistánu.Jste-li ještě trochu člověk pak jděte do nejbližšího kostela, vyzpovídejte se, posypte si hlavu popelem a příště mlčte.

devil Jsem taky pro  | 23. 07. 2012 22:52

aby jsi pořádně ne vlastní vinou ztloustnul. :-))

devil P.K. ty seš ale  | 23. 07. 2012 22:50

kus hubenýho hovězího, obezita může být spojená i s onemocněním anebo léky. já bych navrhla platit spíš za blbost protože blb.ové se ve větší míře podílí na veškerých nehodách anebo mají častěji něco s ciferníkem :-)) a je jich poměrně dost, a jsou rozptýlení po celé republice.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné