Většina nemocnic Pardubického kraje měla větší ztráty, než čekaly

pero, kalkulačka, peníze, daně

Tři z pěti nemocnic akutní péče vlastněných Pardubickým krajem skončily v minulém roce s větší ztrátou, než původně plánovaly. Pouze nemocnicím ve Svitavách a Chrudimi se podařilo stanovené ukazatele dodržet, řekla novinářům krajská radní pro zdravotnictví Markéta Tauberová (ČSSD).

Konkrétní čísla až na jedinou výjimku neuvedla s tím, že výsledky jsou zatím neauditované.

„Svitavská nemocnice skončila předběžně se ztrátou 14,5 milionu korun, plánovaná ztráta na loňský rok byla 15 milionů korun,“ uvedla Tauberová. Přibližně na úroveň schválené ztráty se podle ní dostala ještě Chrudimská nemocnice.

Podle Mladé fronty Dnes hospodařila Krajská nemocnice Pardubice vloni se ztrátou přibližně 100 milionů korun, což je více, než plánované ztráty všech pěti zařízení dohromady. Přitom původně měla činit ztráta 29 milionů korun, v pololetí už ale nemocnice vykazovala ztrátu 56 milionů korun.

Vedení kraje i kvůli špatným výsledkům odvolalo v prosinci ředitele Josefa Šimurdu. V září rezignoval na svou funkci ředitel Orlickoústecké nemocnice Martin Procházka, svůj odchod zdůvodnil tím, že není schopný udržet přijatelný výsledek hospodaření a ani nemůže zřizovateli nabídnout řešení, jak hospodaření v roce 2010 uspokojivě zakončit.

Vedení kraje dnes výsledky nemocnic v Pardubicích, Litomyšli a Ústí nad Orlicí komentovalo slovy „neradostná čísla“ nebo „alarmující ztráty“. Zveřejnit údaje o jejich hospodaření zatím nechtělo s tím, že publikování neauditovaných čísel by mohlo zdravotnická zařízení poškodit.

Kromě nemocnice ve Svitavách musejí všechny ostatní znovu předložit návrhy na restrukturalizaci lůžkového fondu, zlepšení hospodaření a hledání úspor.

Většina nemocnic Pardubického kraje měla větší ztráty, než čekaly
Ohodnoťte tento článek!