Většině lidí se nelíbí výsledek lékařských protestů

stetoskop, obvaz, úraz

Více než polovina lidí je rozčarována z výsledků akce lékařských odborů „Děkujeme, odcházíme“, spokojena je pětina. Vyplývá to z výsledků aktuálního průzkumu agentury Médea Research, které má ČTK k dispozici.

Přibližně šestina k výsledkům lékařského protestu zaujímá neutrální postoj.

V ČR dalo na přelomu roku výpověď s platností od 1. března asi 20 procent ze zhruba 18.000 nemocničních lékařů, v některých krajích a některých odbornostech hrozila ochromení péče. Lékařské odbory požadovaly, aby lékaři měli od března 1,5 až trojnásobek průměrného platu v zemi, tedy až 70.000 korun základního platu.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a odboráři podepsali 17. února memorandum, podle něhož by lékařům měly mzdy vzrůst o 5000 až 8000 korun a do dvou let by se měli dočkat 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy v zemi, která loni ve třetím čtvrtletí činila 23.665 korun.

V průzkumu vyjádřilo nespokojenost s výsledky protestní akce 55 procent lidí, z toho 39,6 procenta odpovědělo, že je určitě nespokojeno, 15,9 procenta je spíše nespokojeno.

Celkem 21 procent dotázaných uvedlo, že je s tím, jak se záležitost vyřešila, spokojeno. K odpovědi „určitě ano“ se přiklonilo 7,7 procenta, možnost „spíše ano“ zvolilo 13,2 procenta účastníků průzkumu.

Neutrální postoj k akci lékařských odborů zaujalo 15,2 procenta lidí, 8,5 procenta neví, jak by mělo situaci zhodnotit.

Protestem lékařských odborů se zabýval už lednový průzkumu agentury. Tehdy 59 procent lidí uvedlo, že akci neschvaluje, za lékaře se postavila čtvrtina obyvatel. Většina lidí tehdy sice uznala, že by nemocniční lékaři měli mít vyšší platy než dosud, jejich požadavek na trojnásobek průměrné mzdy ale považovali za přemrštěný.

Průzkumu, který se konal od 1. do 9. března, se zúčastnilo 509 lidí ve věku od 18 let.

Většině lidí se nelíbí výsledek lékařských protestů
Ohodnoťte tento článek!