Většinu úhrad za zdravotnickou péči opět určí ministerstvo

Titulní obrázek

V dohodovacím jednání o výši úhrad za zdravotnickou péči na příští rok se pojišťovny dohodly pouze s gynekology, zubaři a záchrannými službami. O výši dalších úhrad rozhodne ministerstvo zdravotnictví formou vyhlášky. Po posledním kole jednání zástupců pojišťoven, lékařů a nemocnic to ČTK řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň…

Výši úhrad ministerstvo nebude určovat poprvé, naposledy tak učinilo loni.

Nemocnice se počátkem září pokusily prosadit navýšení plateb od pojišťoven o sedm procent, pojišťovny to však s odkazem na ekonomickou krizi a pokles příjmů z pojistného odmítly. Ani ministerstvo zdravotnictví se zvýšením úhrad oproti letošnímu roku nepočítá.

„Je třeba si uvědomit, že v celkové atmosféře ekonomické krize a snižujících se příjmů se nedá hovořit o tom, že by mělo dojít k nějakému výraznému navyšování úhrad,“ konstatoval Sršeň; pojišťovny podle něj ještě letos zřejmě vyčerpají své rezervy z předchozích let. „Žijeme v ekonomické realitě, kde se uskrovňují všichni, a není možné zdravotní pojišťovny opět uvrhnout do dluhů,“ prohlásil.

Dohodovací řízení o úhradách za péči na následující rok se koná každoročně, většinou v září. Zástupci lékařů, nemocnic a ambulancí několik dnů diskutují s pojišťovnami o tom, kolik peněz dostanou za poskytovanou péči. Letos byla situace oproti loňskému roku, kdy jednání rovněž skončila neúspěchem, vyhrocenější právě kvůli ekonomické krizi.

ČTK

Většinu úhrad za zdravotnickou péči opět určí ministerstvo
Ohodnoťte tento článek!