Přejít na obsah

Vezmu lékaře zpět. Jsem ale opatrný

zpět
24.2.2011
Zdeněk Horák, KKN
zvětšitZdeněk Horák, KKNZdroj: archiv KKN

Zdeněk Horák, KKN | Zdroj: archiv KKN

 

Dohoda lékařů s vládou přišla za minutu dvanáct. Karlovarské nemocnici totiž hrozil kolaps.

V posledních týdnech špatně spal. Šedesát lékařů v karlovarské nemocnici podalo výpověď a on musel vymyslet, jak pacientům zajistí péči.

„Nedovedu si vůbec představit, že bych 1. března pověsil na bránu ceduli: Zavřeno, jděte si kam chcete,“ říká Zdeněk Horák, generální ředitel Karlovarské krajské nemocnice.

Lékaři se dohodli s vládou a v pondělí i s vámi - berou své výpovědi zpět. Přijmete je?

Samozřejmě, že v zájmu nemocnice vítám rozhodnutí lékařů vzít výpovědi zpět. Je to však i o lidech. V krizových situacích poznáte lidi nejvíc. Zjistíte, kdo jedná čestně, a koho si můžete vážit i přes jiný názor. Anebo kdo balí do líbivých hesel osobní zájmy. Velmi dobře vím, že ve zdravotnickém systému se musí hodně věcí změnit. Ale domnívám se, že v tomto případě účel nesvětí prostředky. A ještě něco. Lékaři právem označují svou profesi za výjimečnou. Ale asi nejsem sám, kdo připomíná, že v tom případě mají i výjimečnou zodpovědnost. Takže k vaší otázce. Všechny, kteří o to budou stát, přijmeme zpět.

Kolik lékařů přesně podalo výpověď?

V karlovarské nemocnici podalo výpověď celkem šedesát lékařů. V nemocnici Cheb pak devatenáct.

Co přesně by to znamenalo pro jednotlivá oddělení? Která by utrpěla nejvíc? Mluvilo se o dětském, gynekologicko-porodnickém a interně.

To souhlasí. Bohužel, právě to jsou klíčová pracoviště každé nemocnice. Navíc vše souvisí se vším. Například z chirurgického oddělení ve Varech přišla pouze jedna výpověď. Ale fakt, že z oddělení ARO ji podala více než polovina lékařů, by mohl ochromit chirurgii v operativě.

Co by tedy bylo s pacienty? Museli by do Plzně? Tam je přece situace podobná.

S hejtmanstvím jsme vytvořili krizový plán, i když jsme mohli vycházet pouze z odhadu dalšího vývoje. Jeho základem je jednak zajištění maxima ze stávajícího objemu péče, především primární ošetření a nejnutnější hospitalizace. V některých oborech jsme domluvili spolupráci s Fakultní nemocnicí Plzeň. Dále pak s nemocnicemi Sokolov a Ostrov, případně s nemocnicí Most. Fakultní nemocnice by spolupracovala v případech takzvané superspecializované péče. Zajišťovala by péči o patologické novorozence, indikovaná patologická těhotenství či urgentní endoskopická vyšetření. V rámci této dohody jsme však nabídli pomoc i my. Je to prostě o spolupráci, která je v takové situaci velmi důležitá. A v nemocnicích Sokolov i Ostrov lékaři žádné výpovědi nepodali.

Kolik času vám zabralo vyjednávání s lékaři a hledání variant řešení situace?

Opravdu hodně. Vyjednávání s lékaři, primáři, odbory, nemocnicemi, pojišťovnou, Karlovarským krajem, cesty do Fakultní nemocnice v Plzni. Mohu říct, že tato činnost, kterou si vyžádala lékařská iniciativa Děkujeme, odcházíme, mi v posledních týdnech zabrala naprostou většinu pracovního i volného času.

Ještě před dohodou odborářů s vládou jste lékařům nabídl navýšení platů ze zdrojů KKN. Kde by společnost peníze vzala a o kolik by se lékařům plat reálně zvedl?

Musel jsem se pokusit zachránit situaci v případě, že by na vládní úrovni k dohodě nedošlo. Byla to nabídka, která lékařům umožnila důstojnou ústupovou cestu, i když zdaleka nemohla naplnit jejich požadavky. Mzdy by se jim zvedly zhruba o sedm až devět procent a většinu peněz bychom vzali z úsporných opatření.

Asi se vám teď hodně ulevilo…

Vše ještě neskončilo a praxe mě naučila jisté opatrnosti, pokud jde o dělání závěrů. Jsem nicméně optimista a věřím, že i v březnu bude nemocnice pracovat jako dosud.


Komentovat článek: Vezmu lékaře zpět. Jsem ale opatrný

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Vezmu lékaře zpět. Jsem ale opatrný

Komentáře

další 3 komentáře
Michal Padina CV Lokajíčka  | 25. 02. 2011 00:37

Komentář k odchodu Bc.Jožo Lokajíčka: Bc.Jožo Lokajíček není zdravotní rada, ale vedoucí Odboru zdravotnictví na KÚ KK. A k tomu neuvěřitelný parchant, lenoch a megazloděj. Jak je vidět už na fotografii, celý svůj krátký pracovní život věnoval hlavně lenošení, kouření cigaret, megazlodějnám a vlastnímu obohacování se (na úkor nás všech). V poslední době např. s Radou KK úspěšně zmanipuloval a rozkradl stavební zakázku na nový pavilon akutní medicíny v karlovarské nemocnici (stavbu a vestavěné technologie, za ¾ miliardy Kč). Také se podílel s parťákem Larvou na zmanipulování/rozkradení řady VŘ (na přístroje, materiál, služby) v Karlovarské krajské nemocnici. Již 3x se pokusil (opět s kámošem radním Larvou) zmanipulovat/rozkrást VŘ na přístrojovou technologii, postele a magnetickou rezonanci pro KKN (financované z evropských fondů). A jejich posledním vrcholným číslem je pak dvacetiletý pronájem okresní nemocnice Sokolov malé Nemocnici Ostrov. A to za nájem pouhých 3 miliony Kč/ročně (místo zcela reálných 30 mil Kč/ročně)! Zparchantělá Smlouva s mnoha zlodějnami a fatálními nedostatky mu ale ke štěstí evidentně nestačí. A tak se snaží (opět spolu se zlodějským parťákem Larvou a přihlouplým hejtmanem-poslancem-zastupitelem-novým členem dozorčí rady nemocnice Ostrov! - Novotným) ještě navíc pro své ostrovské kamarády a budoucí zaměstnavatele (vykutálené bratry Soukupovy) nemocnici Sokolov zcela oddlužit (na úkor Karlových Varů a Chebu). A když je celý tenhle megapodvod a tunel úspěšně realizován a podepsán, tak vykuk Lokajíček rychle odchází z Krajského úřadu (kde mu začíná hořet koudel u zadku) někam jinam. A kam? No přeci - dělat ředitele právě do té (trestuhodně pronajaté) nemocnice Sokolov! Myslím, že by jej ÚOOZ a protikorupční policie už měli za jeho celoživotní úsilí co nejdříve zatknout, a po řádném soudu pak rychle odvézt rovnou do plzeňské věznice na Borech! Každopádně ale bude jeho odchod z KÚ KK (do Ostrova nebo na Bory) pro všechny občany karlovarska pravým požehnáním. Vem Tě čert,ty zlodějský parchante Jožo!

Robert Chudáček  | 24. 02. 2011 18:41

Zdeněček,špatně spal,béé,béé.A pofoukat bebíčko by nechtěl?

montenegro ...zase jen kecy...  | 24. 02. 2011 09:37

" Lékaři právem označují svou profesi za výjimečnou. Ale asi nejsem sám, kdo připomíná, že v tom případě mají i výjimečnou zodpovědnost"...proč tedy nemají výjimečný plat? Před 2 týdny měl hnědý vzadu samým strachem,že přijde o koryto a teď si hraje na Velkýho šéfa,který zvládnul krizi...blbec.Také jje zvláštní,že během vyhrocené situace D-O,nepodal výpověd žádný ředitel nemocnice,ba ani jediný mluvčí nemocnice....čím to bude?...že by v tom byly prachy?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné