Vězněný ošetřovatel zabil v SRN dle obžaloby dalších 97 pacientů

Bývalý německý ošetřovatel Niels Högel byl obžalován z vražd dalších 97 pacientů, oznámila prokuratura v Oldenburgu.

Högel už dostal doživotní trest vězení za zabití či zranění šesti pacientů. Jeho činy z let 1999 až 2005 se zabývá zvláštní komise. Podle vyšetřovatelů může být největším německým sériovým vrahem po druhé světové válce.

Nyní 40letý Högel podle obžaloby usmrtil na klinice v Oldenburgu 35 pacientů. Dalších 62 prý připravil o život v nemocnici v nedalekém Delmenhorstu. Policie a státní zástupci již loni v listopadu uvedli, že má na svědomí přes 100 pacientů. Před tím se vycházelo z toho, že počet jeho obětí dosahuje 90.

V Oldenburgu na severozápadě Německa pracoval Högel v letech 1999 až 2002, v Delmenhorstu pak v letech 2003 až 2005. Na jeho činy se přišlo až v červnu 2005, kdy ho jedna ze zdravotních sester viděla, jak pacientovi podává lék, který vůbec neměl dostat.

V roce 2008 poslal soud v Oldenburgu ošetřovatele na 7,5 roku do vězení za pokus o vraždu. O sedm let později ho tentýž soud odsoudil k doživotí za dvě vraždy, dva pokusy o vraždu a dva případy těžkého ublížení na těle. Ve stejném roce se Högel přiznal ke zhruba 90 činům, při nichž podle něj zemřelo asi 30 pacientů.

Média už dříve uvedla, že ošetřovatel pomocí léků přiváděl pacienty do stavu vyžadujícího oživování, aby při jejich následné záchraně mohl prokazovat své schopnosti, což se mu ale vždy nepodařilo. Média také upozorňovala na závažné selhání kontrolních mechanismů v obou zdravotnických zařízeních.

Zvláštní komise složená ze státních zástupců a policistů nechala exhumovat ostatky více než 130 lidí. Přezkoumala také všechny případy úmrtí v Högelových působištích, informoval server listu Der Spiegel.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!