Více než třetina pacientů zaplatila letos za léky více

Více než třetina pacientů musela letos v prvním pololetí zaplatit za svůj lék více, každému devátému odmítl lékař jeho obvyklý lék napsat. Novinářům to řekl v pátek předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása. Šetření agentury Dema podle něj potvrdilo obavy, že úhradová vyhláška postihne zejména nejvíce nemocné…

PRAHA – Více než třetina pacientů musela letos v prvním pololetí zaplatit za svůj lék více, každému devátému odmítl lékař jeho obvyklý lék napsat. Novinářům to řekl v pátek předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása. Šetření agentury Dema podle něj potvrdilo obavy, že úhradová vyhláška s limity na léky postihne zejména lidi nejvíce nemocné. I když její platnost v pololetí skončila, pojišťovny podle Krásy v limitování léků pokračují.

Podle ministra zdravotnictví Davida Ratha pojišťovny ani jinou možnost nemají, pokud se nechtějí propadnout do dluhů.

„Považujeme to za velmi závažné a chceme o tom se zdravotními pojišťovnami jednat,“ řekl Krása. Vysvětlil, že před omezeními, která zavedl ministr Rath, mohl praktický lékař napsat svému pacientovi léčbu, o níž soudil, že je pro něho nejlepší. Pokud byla výrazně drahá, bylo na revizním lékaři, aby zvážil, zda ji pacient potřebuje. Hlídal také, aby pojišťovna nepřekročila rozpočet na léky.

Rathova vyhláška to podle Krásy změnila tak, že limit peněz si museli hlídat lékaři sami. Praktici i specialisté se obávali, že překročí limit, a tak odmítali psát drahé léky. Nemocní to řešili tak, že po čase zkusili požádat o lék znovu, přešli k jinému lékaři nebo si lék opatřili v nemocnici. „Budeme usilovat o to, aby se vrátil původní systém,“ uvedl Krása.

Podle průzkumu se polovina lidí obává, že pokud současný stav potrvá, budou muset přejít na méně účinné léky, a celých 81 procent se bojí, že si svůj lék budou v plné výši hradit.

Právo

Více než třetina pacientů zaplatila letos za léky více
Ohodnoťte tento článek!