Více peněz nedáme, vzkázal Zlínský kraj lékařům

Protesty, které před nedávnem vznesli praktičtí lékaři na Zlínsku kvůli nedostatečným odměnám za lékařské služby první pomoci, zůstanou nakonec nevyslyšeny. Vyplynulo to ze středečního jednání představitelů kraje a zdravotní záchranné služby, která LSPP zajištuje…

Zlín –

Zdravotníci tak ztratili šanci, že by se jejich hodinová mzda za pohotovost v nové smlouvě zvýšila o padesát korun.

„Myslím, že lékaři peníze potřebují, takže se zatím nebojíme, že by smlouvu nepodepsali,“ uvedla krajská radní zodpovědná za zdravotnictví Ester Cvejnová.

S novou situací ovšem nesouhlasí předseda Okresního sdružení České lékařské komory Zlín Lubomír Nečas: „Lékaře vyzveme, aby takovou smlouvu za žádných okolností nepodepisovali,“ uvedl.

Cvejnová reagovala, že pokud zdravotníci na krajem nabízené podmínky nepřistoupí, bude služba první pomoci zajištěna zdravotní záchrannou službou.

„Máme ještě další varianty, jak ji zajistit, ale ty bych zatím nerada prozrazovala,“ podotkla.

Ve Zlínském kraji jsou ordinační hodiny pohotovosti pro dospělé ve všední den od 17 do 22 hodin a o víkendech a svátcích od 8 do 20 hodin. Dětské pohotovosti jsou k dispozici každý den od 16 do 24 hodin.

Podle lékařů bylo adekvátní, aby za práci na pohotovostech dostávali od července, kdy začnou platit nové smlouvy, o padesát korun více – tedy 250 korun místo 200 ve všední dny a 350 místo 300 o víkendech a svátcích.

Cvejnová se domnívá, že dočasný systém pohotovosti je přežitkem a celý systém vyžaduje změnu legislativy o záchranné službě.

„Jedním z východisek je zřízení institutu rodinného lékaře, či patřičného oddělení přímo v nemocnicích, nebo obce dostanou na poskytování lékařské služby první pomoci finanční prostředky a budou si ji zajišťovat samy,“ řekla Cvejnová.

Zlínské noviny

Ohodnoťte tento článek!