Viceprezidentem ČLK chtějí být Herman, Nečas a Wicherek

Titulní obrázek

Na viceprezidenta České lékařské komory (ČLK) budou kandidovat Aleš Herman, člen představenstva ČLK, Lubomír Nečas, zlínský krajský zástupce Sdružení praktických lékařů a Jiří Wicherek, bývalý člen představenstva ČLK. Další kandidáti se ještě mohou přihlásit, a to i v průběhu blížícího se sjezdu….

Volba viceprezidenta bude jedním z klíčových bodů sjezdu ČLK, který proběhne 23. – 25. listopadu v Brně. Bude to již třetí pokus zvolit viceprezidenta. Toho komora nemá od ledna loňského roku, kdy na tuto pozici rezignovala Helena Fousková po zvolení Milana Kubka prezidentem.

Prezident Kubek si není jist, jestli se tentokrát podaří viceprezidenta zvolit. „Byl bych rád, kdyby se to podařilo. Náš volební systém je však velmi přísný a získat nadpoloviční většinu hlasů všech delegátů sjezdu, tedy včetně těch, kteří se z nějakého důvodu nemohou jednání a voleb účastnit, to je velmi těžké. Proto se nám již dvakrát viceprezidenta zvolit nepodařilo,“ připomněl Kubek proZdraví.Euro.cz. Prezident už při předchozí volbě podpořil Aleše Hermana.

Aleš Herman je člen představenstva ČLK a předseda vědecké rady ČLK. Provozuje zdravotnické zařízení Kardio-Troll, které se věnuje intervenční kardiologii a jako primář pracuje v Pardubické krajské nemocnici. Na viceprezidenta kandidoval již dvakrát, v obou případech sice skončil první, nezískal ale potřebný počet hlasů pro zvolení.

Také praktický lékař Lubomír Nečas se už jednou neúspěšně o tento post ucházel. Je předsedou okresního sdružení ČLK Zlín a zlínským krajským zástupcem Sdružení praktických lékařů. Organizoval protesty praktických lékařů proti úhradám zdravotní péče letos v únoru a září.

Jiří Wicherek, bývalý člen představenstva ČLK v letech 2001 – 2006, je nyní členem představenstva okresního sdružení ČLK Plzeň – jih. Pracuje jako primář na rehabilitačním oddělení nemocnice ve Stodě, dále jako ambulantní specialista v Plzni a na záchranné službě a LSPP ve Stodě.

Jména dosud známých kandidátů na viceprezidenta ČLKZdraví.Euro.cz potvrdil mluvčí komory Michal Sojka.

Delegáty sjezdu čeká kromě volby viceprezidenta například moderovaná diskuze se zástupci politických stran, na kterou byli pozváni Tomáš Julínek (ODS), David Rath (ČSSD), Jiří Carbol (KDU-ČSL), Džamila Stehlíková (SZ) a Soňa Marková (KSČM). Sjezd se bude dále zabývat i poslaneckým návrhem na změnu zákona o komorách, který by omezil pravomoci komory a zpřísnil podmínky voleb do jejich orgánů.

Adéla Čabanová, www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!