Přejít na obsah

Video s šéfem nemocnice šokovalo, ředitel se brání

zpět
3.2.2011
FN Motol
zvětšitFN MotolZdroj: www.fnmotol.cz

FN Motol | Zdroj: www.fnmotol.cz

 

Videonahrávka s ředitelem pražské Fakultní nemocnice Motol Miloslavem Ludvíkem z výjezdní porady předsedů, primářů a vrchních sester nemocnice ve Špindlerově Mlýně, která nyní koluje na internetu, vyvolala doslova poprask.

Ludvík, který je pražským zastupitelem za ČSSD, v ní otevřeně mluví o připravených výběrových řízení a o prominentních pacientech, takzvaných „kuliších“, přes něž nemocnice dostává peníze na nejrůznější stavby.

„Celé video má hodinu a 10 minut. Na internetu je vidět jen účelově sestříhaná část v délce několika minut, která má poškodit a destabilizovat nemocnici,“ sdělil Právu Ludvík.

V originálním záznamu se podle informací Práva například ukazuje, že poté, co Ludvík popsal průběh výběrového řízení, vyzval kvůli úsporám k ukončení podobných praktik.

„Nevidím důvod odstoupit. Podle mě by měli odstoupit ti lidé, kteří to sestříhali,“ bránil se Ludvík s tím, že nahrávka byla na harddisku a přístup k němu měla jediná osoba.

Na dotaz Práva která, Ludvík neodpověděl. Naznačil, že to mohla být Eva Jurinová, mluvčí nemocnice. Ta v pondělí dostala výpověď, údajně kvůli kampani, kterou proti němu a vedení nemocnice vedla.

Jurinová ale zásah do nahrávky a její sestříhání odmítla: „To je nesmysl. Copak jsem se zbláznila?“ Odmítla rovněž, že by vedla kampaň proti nemocnici. Stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath o videu řekl: „Pokud je ta nahrávka pravdivá a nejde o manipulaci, tak je to skutečně šokující. Téměř odmítám věřit, že něco takového myslel vážně. Pokud to tak je, ministr zdravotnictví musí jednat.“

K videu se vyjádřil i mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. „Video je profesionální práce. Někdo do něj investoval nějaké prostředky. Evidentně je velmi sestříhané. My nevíme, co bylo před těmi výroky a co po nich. Pokud se k tomu máme nějakým způsobem stavět, budeme chtít nejdříve vidět celé video.“ „Šokující je pro mě, s jakou bezostyšností o nemorálních věcech ředitel hovoří, patrně vědom si naprosté beztrestnosti,“ řekl Právu prezident lékařské komory Milan Kubek.

Investicím pomáhal systém "kulichů"

Ludvík například připomíná, že motolská nemocnice dostala v minulosti na investice již čtyři miliardy korun na přestavbu dětské pavilónu. „To je jen výsledek hodně tvrdého lobbingu v těch vyšších patrech tohoto státu,“ tvrdí ředitel.

„Ta nemocnice je schopná splnit každému, co mu na očích vidí - v těch odborných problémech,“ zdůrazňuje Ludvík s tím, že „to je ten systém kulichů“, kteří jsou na jednotlivá oddělení posíláni skrze sekretariát ředitele. „Přes tyhle lidi my ty peníze opravdu dostaneme,“ uvedl.

Ve zveřejněné nahrávce z porady se Ludvík vyslovuje k systému výběrových řízení.

„Občas sice soutěžíme, ale to vypadá tak, že je pět firem, které mohou dodat materiál. Tak se řekne, firma A se zúčastní, firma B se zúčastní, firma C se zúčastní, firma D vyhraje a firma E se zúčastní. Příště se to prohodí,“ naznačil způsob, jakým mohou řízení probíhat. „Fakt si myslíte, že to nevím,“ postavil si otázku ředitel? V celé nahrávce pak vyzval k ukončení těchto praktik.


Komentovat článek: Video s šéfem nemocnice šokovalo, ředitel se…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Video s šéfem nemocnice šokovalo, ředitel se…

Komentáře

další 3 komentáře
Jan Video s šefem  | 4. 02. 2011 12:01

Je to děs a hrůza jak to funguje v Motole a jak jsou zahrabnutí v této kauze politici z hlavního města.je vidět ,že FN mají dostatek peněz když organizuji porady v tak velkém množství ve Špindlerovém Mzně.Určitě to sponzoři podpořili.Korupce nejvyššího zrna.

Kolemjdoucí kulichy?  | 3. 02. 2011 13:33

A s ohledem na plácání o omezení akutních lůžek o skoro 20% by mě zajímalo, jak to bude s Prahou, kde je lůžek výrazně nadbytečně. Zavřou se nějaké pražské fakultky? Vsadím se, že ani jedna.

Karel kulichy?  | 3. 02. 2011 12:00

Ředitel Ludbík říká, že prostřednictvím "kulichů" získá finance, které by jinak do Motola nepřitekly. A nejsou to náhodou peníze, o které tak přijde jiná potřebnější nemocnice - bez kulichů?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné