Vimperská nemocnice neplatí a hrozí jí krach

Dlouhodobě se totiž nachází v druhotné platební neschopnosti, kterou způsobuje zpožďování plateb od zdravotních pojišťoven. Petr Staněk, ředitel nemocnice, tvrdí, že pokud se situace rychle nezlepší, bude nutné toto zařízení uzavřít…

Důvodem je už více než rok zpožďování úhrad od zdravotních pojišťoven

Nemocnici Vimperk hrozí krach.

Spolu s osmdesáti lůžky LDN by však Vimperk zřejmě přišel také o nepřetržitou 24hodinovou úrazovou ambulanci, která je v tomto koutě Šumavy jediná, a pacienti z širokého okolí by byli odkázání na služby nemocnic v Prachaticích a Strakonicích.

Vyčerpali jsme všechny možnosti, tvrdí ředitel

„V podstatě jedinou příčinou tohoto stavu jsou pozdní platby od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), u níž je pojištěno asi 85 procent našich pacientů. Stav, kdy peníze chodí měsíc či dva po splatnosti, trvá už více než rok a uvádí nás do druhotné platební neschopnosti. Vyčerpali jsme už všechny možnosti půjček včetně městské, kontokorentů, ale dále se zadlužovat nemůžeme, protože VZP není schopna říci, kdy tento stav skončí,“ řekl Právu Staněk.

Posledním hřebíčkem do rakve byla změna úhradového systému, kdy VZP přestala platit za výkony přímo, ale zálohově. To léčebnu připravilo o dalších 300 tisíc korun měsíčně, aniž pojišťovna jasně deklarovala, kdy částku dorovná do reálu.

„Podobné problémy zvládnou velké nemocnice. Ale ne my, kteří máme měsíční obrat tři milióny korun…“ zdůraznil ředitel.

VZP: na vině jsou ministerské vyhlášky

Všeobecná zdravotní pojišťovna přiznává, že placení za výkony zpožďuje, ale na vině jsou podle ní vyhlášky ministerstva zdravotnictví.

„To není jen případ Vimperka, ale ke zpožďování plateb dochází plošně po celé republice. Upozorňovali jsme, že toto může nastat, ale nikdo nás neslyšel. Teď tento katastrofický scénář naplnila poslední úhradová vyhláška od ministerstva a nůžky mezi výkonem a platbou za něj se opět pořádně rozevřely,“ řekl nedávno mluvčí pojišťovny Jiří Suttner.

Ministerstvo zdravotnictví ale tvrdí, že pojišťovny se na jeho vyhlášky pouze vymlouvají, a pokud zdržují platby, pak je to jen jejich chyba.

Pokud by ovšem VZP platila v termínech, problém by neexistoval a obecně prospěšná společnost Nemocnice Vimperk, jejímž zakladatelem je město, by hospodařila s mírným ziskem.

Město odmítá suplovat povinnosti státu

„Léčebna peníze má, ale jen účetně, nikoli fyzicky. Místo toho, aby se platební kázeň VZP lepšila, nadále se zhoršuje. Je to vážné,“ zdůraznila starostka Vimperka Stanislava Chumanová (nezávislí) a poznamenala, že město samozřejmě nemůže nechat léčebnu padnout, ale současně odmítá suplovat povinnosti státu.

Stát se přitom v tomto případě chová doslova likvidačně. Pokud kvůli dluhům VZP není léčebna včas schopna zaplatit pojištění za své zaměstnance, pojišťovna si naúčtuje úroky z prodlení.

Správa sociálního zabezpečení dokonce vyhlásila exekuci na účet nemocnice. Stát tak trestá ty, kterým sám dluží. „Co k tomu dodat,“ poznamenala Chumanová.

Právo, Petr Pokorný

Ohodnoťte tento článek!