Přejít na obsah

Vinohradská nemocnice nevezme zpět šéfa LOK Engela

zpět
19.2.2011
Martin Engel
zvětšitMartin Engel
Autor: zdn

Martin Engel | Autor: zdn

 

Přestože ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) podepsal s nespokojenými lékaři memorandum a vláda jim příští týden zvýší platy o 5000 až 8000 korun měsíčně, vůbec to ještě neznamená, že svou výpověď stáhnou, jak je memorandum vyzývá.

Prvním testem může být postoj pražské vinohradské nemocnice, která odmítá přijmout zpět předsedu Lékařského odborového klubu Martina Engela.

V dohodě o solidaritě, kterou lékaři podepisovali před podáním výpovědí, je totiž napsáno, že „kdyby nastal předpoklad pro odvolání výpovědi, neučiní tak, dokud nebude jisté, že zaměstnavatel hodlá vyslovit souhlas s odvoláním výpovědí ve vztahu ke všem lékařům, kteří výpověď v rámci akce Děkujeme, odcházíme, dali“.

Lékařský odborový klub ještě včera večer vyzval nespokojené lékaře, aby kvůli tomu, že vedení Vinohradské nemocnice nechce vzít zpět do zaměstnání Martina Engela, zatím solidárně nestahovali své výpovědi.

„Vezmeme zpět většinu lékařů, ale nevezmeme všechny. Na některá místa byli přijati lékaři noví, někde budeme počty lékařů snižovat. Na místo, které zastával Martin Engel, už máme náhradu,“ řekla včera Právu mluvčí nemocnice Jana Jelínková.

„Ano, mohu potvrdit, že je to pravda. Vinohradská nemocnice mě odmítla vzít zpět. Prý už má za moje místo náhradu. Osobně si ale myslím, že za tím vším je příkaz pražské ODS,“ řekl Právu v pátek Engel. A dodal, že z principu

Že by za nevzetím zpět Martina Engela stála pražská ODS, odmítl poslanec Marek Šnajdr (ODS): „Prosím vás, pražská ODS nebo já a už jen chybí, že za nevzetím zpět Engela stojí západní imperia-listické živly,“ řekl Šnajdr.

Poslanec dodal: „Ale teď vážně. Je to naprosto absurdní. Každý ředitel nemocnice nese odpovědnost za pracovněprávní vztahy, a musí se tedy rozhodovat. Do toho mu nikdo nemůže zasahovat, včetně politiků. Jen tak mimochodem – ředitele vinohradské nemocnice Marka Zemana jsem za poslední rok viděl dvakrát,“ řekl Šnajdr.

Jelínková dodala, že LOK předal fakultní nemocnici seznam všech lékařů, kteří chtějí stáhnout své výpovědi zpět, a zároveň pohrozil, že pokud nemocnice všechny zpět nepřijme, budou ve stávce pokračovat a výpovědi nestáhnou.

Vedení nemocnice se ale rozhodlo, že nátlaku neustoupí, protože žádost odborů jde nad rámec dohody uzavřené mezi odboráři a ministrem Hegrem.

Místní organizace LOK ve vinohradské nemocnici, v jejímž čele je MUDr. Miloš Voleman, ale tvrdí, že v takovém případě budou naplněny důvody Smlouvy o solidaritě, což v praxi znamená, že lékaři jsou zavázáni ve výpovědi setrvat třeba i v celé České republice.

„Navíc mohou požádat o solidaritu i sousední nemocnici nebo nemocnice v celém kraji, či dokonce celorepublikově, což by znamenalo, že lékaři by výpověď nestáhli, dokud by se záležitost třeba jen jednoho lékaře nevyřešila.“

Voleman připustil, že je to ale jen teoretická možnost. „V praxi nevím, jak by to celorepublikově bylo dosažitelné. Solidarita musí fungovat hlavně v rámci nemocnice a regionu,“ soudí Voleman.

Připustil, že všichni lékaři, kteří dali výpověď, nebudou na seznamu těch, kteří výpověď chtějí vzít zpět. Mnozí prý už mají jiné místo i v zahraničí. „Obecně se nelze divit, že některé nemocnice si už za lékaře ve výpovědi náhradu sehnaly. V memorandu není podmínka, že všichni lékaři, kteří dali výpověď, budou vzati zpět,“ reagoval mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Když v nemocnicích ředitel ze seznamu lékařů, kteří výpověď stahují, někoho nebude chtít vzít zpět, bude tamní LOK s vedením jednat. Výsledek podle Volemana může být rozdílný. Když ředitel řekne, že všechny lékaře, kteří jsou na seznamu, vezme zpět, lékaři vyplní formulář o zpětvzetí výpovědi a v okamžiku, kdy vláda schválí memorandum, formuláře předají vedení nemocnice. Výpovědi stáhnou a akce tím skončí,“ vysvětlil Voleman.

Heger vyzval ředitele, aby co nejvíc lékařů vzali zpět, a podobně to udělali i hejtmani krajů.


Autoři

Právo

Komentovat článek: Vinohradská nemocnice nevezme zpět šéfa LOK…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Vinohradská nemocnice nevezme zpět šéfa LOK…

Komentáře

dalších 71 komentářů
karel Fultner Engel,Vinohradsá nemocnice, výpověď  | 28. 02. 2011 13:11

Nepřijetí pana Engela zpět do nemocnice považuji za nešťastný akt ředitele, který je členem ODS. Vzdělaný a zkušený manažer v problematice řízení by to nikdy neměl neudělat. Je to spíše akt odplaty a zvůle, a zpochybňuje řídicí úroveň ředitele. A mimochodem - pan Engel, jako předseda lékařských odborů, získal volbou větší důvěryhodnost než ředitel pouhým jmenováním. A je dlouhodobým pracovníkem své nemocnice a jako takový by měl být považován spíše za partokuvtnera vedení než než cíl pomsty. Ing. Kaarel Fultner, Rychnov nad Kněžnou

lékař neklinik ZEMAN, SVOBODA - ODS  | 21. 02. 2011 10:17

Ředitel FN KV je aktivní ODSák na Praze 3 a korytník s vrozenou bolševickou nadutostí a arogancí (tatínek byl ředitelem stejné nemocnice za bolševika, ale vystupoval mnohem liděteji než současný ...), pracovně samozřejmě propojený s přednostou místní gynekologicko-porodnické kliniky doc.Svobodou, který bohužel opustil svoji profesní dráhu a dělá zástěrku - primátora za ODS - bandě gangstrů jako je Zeman, Šnajdr a jeho nový spojenec Šťastný. Jsem pravicový volič, ale o výše uvedené sebrance mohu říci jen fujtajbl

soudce lékaři mají bestak dost  | 21. 02. 2011 09:27

Pokud mám reagovat na Váš první dotaz, tak s Vámi musím jen souhlasit, že zákony se často podřazují pod právní normu u „ elity“ naší společnosti, protože moc, postavení a peníze občas umí zvítězit. Děje se to v každé společnosti, tedy i v té kapitalistické, protože zatím všechny společnosti nejsou příliš dokonalé. Pokud mám reagovat na Váš druhý dotaz o „adekvátnosti ohodnocení lékařů“, tak bohužel jednoznačně odpovědět nelze. Lékaři jsou důležitým článkem společnosti, ale jen stejnou mírou jako ostatní články společnosti. Nebudu vyjmenovávat všechny články, ale jen na úvod: Výroba-zemědělství-zásobování-policie-armáda-školství-lékařství……. Znamená to tedy, když nebude fungovat výroba potravin, bude se umírat hlady, Co víc a častěji člověk navštěvuje? Lékaře a nebo obchod s potravinami? Nebudou fungovat automobilky, ani zdravotnictví nebude mít sanitku, nebude fungovat průmysl, lékaři nebudou mít ani skalper, nebude fungovat školství, nebudou ani lékaři, a mohl bych pokračovat dál. Vážení lékaři, až příště půjdete do stávky, tak nezapomeňte taky na ty ostatní články společnosti, protože bez nich by jste nemohli existovat.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné