Vinohradská nemocnice vybavila kliniku přístroji za 129 milionů

Titulní obrázek

Pacienti Fakultní nemocnice Královské Vinohrady mohou mít od včerejška důvod k radosti. Díky novému přístrojovému vybavení a rekonstrukci Radiodiagnostické kliniky za 129 milionů korun se zlepší a významně urychlí jejich léčba. Úpravy kliniky začaly 15. září…

loňského roku a trvaly až do včerejšího dne. Na jejich financování se podílelo ministerstvo zdravotnictví, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a Univerzita Karlova.

„Radiodiagnostické pracoviště je vstupní branou do každé nemocnice. Má nezastupitelnou úlohu při vyšetření a stanovení správné diagnózy u většiny pacientů, zejména u pacientů postižených úrazy a onkologickými a kardiovaskulárními onemocněními,“ vysvětlil přednosta Radiodiagnostické kliniky vinohradské nemocnice Václav Janík.

Komplexní vyšetření za pár minut

Nové přístrojové vybavení, především počítačový tomograf a magnetickorezonanční skener výrazně zrychlí diagnostiku těžkých a mnohočetných poranění. Zatímco na starém CT mohlo trvat vyšetření mnohočetného úrazu po havárii až hodinu, nový přístroj umožní komplexní vyšetření všech zranění za pár minut.

„Díky této rychlosti se zvýší šance pacientů na záchranu života a zlepší se efektivita léčby,“ uzavírá Janík. Nové vybavení kliniky bude ale sloužit i ambulantním pacientům. „Přijdeli k nám například pacient s nemocným kolenem, budeme mít snímky do 30 sekund,“ popsal primář kliniky František Čáp. Zdravotnickému personálu navíc odpadnou starosti s rentgenovými snímky.

Nové přístroje umožní digitalizaci diagnostických snímků. Odklonem od tradičního snímkování ušetří klinika pět až šest milionů ročně. Ministerstvo zdravotnictví navíc přislíbilo, že tato modernizace nemocnice není poslední. „Rádi bychom, aby se z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady stala nemocnice celostátního významu,“ uvedl první náměstek pro řízení a ekonomiku ministerstva zdravotnictví Marek Šnajdr.

Jana Kočvarová, Regionální deník

Vinohradská nemocnice vybavila kliniku přístroji za 129 milionů
Ohodnoťte tento článek!