Vít doufá, že počet nakažených žloutenkou bude brzy klesat

Titulní obrázek

Za minulý týden přibylo 152 nových nákaz hepatitidou typu A, tedy zhruba stejně jako týden předtím, kdy se statistiky zvýšily o 141 nových případů. Hlavní hygienik ČR Michael Vít ČTK řekl, že čísla ukazují, že se situace stabilizuje a v příštích týdnech by mohl přijít zlom…

kdy počet onemocnění začne klesat.

Nárůst je nejrychlejší stále v Praze a nově v Olomouckém kraji. Celkový počet nakažených od počátku roku dosáhl 894. Přitom za celý loňský rok onemocnělo 128 lidí.

„Největší nárůst hlásila jako obvykle Praha – 91, druhý největší nárůst mělo tentokrát Olomoucko, 19 případů,“ řekl Vít. Naopak ve Středočeském kraji, kde doposud výskyt nemoci stále stoupal, se situace podle Víta uklidnila. Onemocnělo tam minulý týden deset lidí.

Nemocnost stoupá rovněž v Moravskoslezském kraji, ale podle Víta jde prý o sporadické výskyty bez epidemiologické souvislosti.

Hygienici zkoumají výskyt i podle jednotlivých okresů. V Čechách je nemocných nejvíce v Praze – 524, následují okresy Kolín s 28 a Pardubice s 25 nákazami. Co se týče Moravy, nejvíce nemocných hlásí okres Olomouc (43) a Frýdek-Místek (35).

Podle Víta je potěšující, že nákaza ve větší míře nedorazila do škol. V minulém týdnu se ze 152 nových případů týkalo 14 školou povinných děti a dvou dětí z mateřských škol. Stále prý platí, že nakažení jsou převážně mezi lidmi od 25 do 40 let.

Podle hlavního hygienika by mělo v těchto dnech do ČR dorazit dodávka 38.000 očkovacích látek proti hepatitidě A i B. Do lékáren se nicméně podle zjištění ČTK ještě dodávky nedostaly. Česká lékárnická komora nemá přesné informace o tom, že by do lékáren dorazily nějaké nové zásoby, řekl ČTK prezident komory Stanislav Havlíček.

Lékárnice z Teplicka a bývalá mluvčí komory Leona Štěpková ČTK řekla, že očkovací látky proti hepatitidě typu A i kombinované látky proti hepatitidám A a B by měly podle jejích informací do ČR dorazit v druhé půlce října. Na pulty lékáren by se podle ní mohly dostat na začátku listopadu.

Už na začátku října měla být k dispozici náhradní vakcína pouze proti „áčku“. Měla přijít z ciziny a být opatřena českým překladem příbalového letáku. Ani tato vakcína se však do lékáren podle Štěpkové zatím nedostala.

Podle epidemiologů zůstávají hlavní prevencí důsledné hygienické návyky. Ruce je potřeba pečlivě umývat zejména po použití toalet, jízdě hromadnou dopravou a před jídlem.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!