Přejít na obsah

Vít: Nakazit chřipkou jsem nikoho nemohl

zpět
4.2.2010
michael vít
zvětšitmichael vítZdroj: www.mzcr.cz

michael vít | Zdroj: www.mzcr.cz

 

Hlavní hygienik České republiky bude s prasečí chřipkou v domácí izolaci týden. Včera dál Právu řekl, že sám nikoho nakazit nemohl.

Na dotaz, jak u něj nemoc propukla, kde se nakazil a čím se léčí, Vít řekl, že minulý týden byl na dovolené v Itálii, ale v pátek už zasedal na Bezpečnostní radě státu.

„Nemohl jsem nikoho nakazit. V té době žádné projevy onemocnění u mne nebyly. Chřipka propukla velmi rychle až v neděli a během několika hodin mě schvátila. Proto jsem také nebyl na pondělním zasedání vlády, kde se rozhodovalo o mimořádném očkování lidí potřebných pro chod státu,“ řekl Vít.

Nasadil paralen a čaj s citrónem

Dodal, že se bude léčit týden. „Vzal jsem si dovolenou. Pokud to půjde, do práce chci jít až příští pondělí. Chci přijít naprosto fit a nikoho nenakazit,“ doplnil.

Běžné onemocnění a jeho infekčnost trvá čtyři až sedm dní. Během nich pacient může nakazit lidi, s nimiž přijde do styku. „Jako lékař vím, čím se léčit. Užívám paralen, piji čaj s citrónem, jím pomeranče. I horečka už ustupuje. Stále se ale necítím dobře,“ řekl Právu Vít.

K výtkám, proč se nedal očkovat proti prasečí chřipce, byť je od loňského podzimu očkován proti sezónní formě nemoci, Vít uvedl: „Jsem členem krizového štábu ministerstva zdravotnictví a chtěl jsem se nechat očkovat tento týden. Už jsem to ale nestihl. Nemoc mne zaskočila, a kde jsem se nakazil, nevím. Kdekoli.“

Dodal, že při svém očkování postupoval podle rozhodnutí vlády. Ta ve své vakcinační strategii stanovila, že lidé důležití pro chod státu, jako jsou vojáci, hasiči, policisté, plynaři a další, budou očkováni ve třetí vlně, tedy právě nyní.

„Přednost měli chroničtí pacienti a zdravotníci, kteří přicházejí do úzkého kontaktu s pacienty,“ uzavřel Vít.


Autoři

Václav Pergl, Právo

Komentovat článek: Vít: Nakazit chřipkou jsem nikoho nemohl

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Vít: Nakazit chřipkou jsem nikoho nemohl

Komentáře

dalších 7 komentářů
Robert Vít nezná základy infektologie ?  | 5. 02. 2010 08:01

A Vás to překvapuje?Poté,co se jako "odborník"už tolikrát diskvalifikoval svými kecy?

Paleczech A co nemocenské dávky  | 4. 02. 2010 17:14

Jestli má chřipku a nechodí do práce, tak doufám, že má dovolenou. Pokud nemá dovolenou a chodí do práce jako vektor nákazy, tak nemá co dělat hygienika. Pokud je na pracovní neschopnosti a jde si koupit rohlíky, tak doufám, že má vycházky, jinak by mu měli vzít dávky v nemoci a vycházky se při virózách nedávají ani hygienikům. No a jestli má virózu, bydlí v hotelu a v tom hotelu mu nezařídí ani rohlík, tak to sdílí asi nějakou ubytovnu s bulharskými a ukrajinskými gastarbeitry. No a má dost neschopnou sekretářku. Prostě podivný funkcionář.

Tupolini Vít nezná základy infektologie ?  | 4. 02. 2010 16:47

Proboha, jak tohle může říkat hlavní hygienik ČR ? Cožpak neví to, co ví s odpuštěním každý blbec, a sice, že infekční onemocnění a pochopitelně i chřipka , ať již jakákoliv, je maximálně infekční pro okolí právě v období , mnohdy ještě bezpříznakovém ? To už snad ani není pravda.....

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné