Přejít na obsah

Vít: V ČR se superodolná bakterie nevyskytuje

zpět
17.8.2010
michael vít
zvětšitmichael vítZdroj: www.mzcr.cz

michael vít | Zdroj: www.mzcr.cz

 

V Česku není žádný případ výskytu tzv. superodolné bakterie nazvané NDM-1, na niž v uplynulých dnech zemřel v Belgii muž pakistánského původu, který v Bruselu trvale bydlel. Na bakterii, která napadá dýchací a vylučovací systém, zatím nezabírají žádná antibiotika.

„Nemáme žádný výskyt této bakterie. Pravidelně monitorujeme odolnost bakterií vůči antibiotikům, a to u všech bakterií,“ řekl včera Právu hlavní hygienik Michael Vít. Sledování bakterií se systematicky věnují odborníci Státního zdravotního ústavu v Praze a také lékařské fakulty v Plzni.

Vít upozornil, že lékaři by měli antibiotika nasazovat vždy uvážlivě a ne běžně. „Pak si tělo na ně zvykne a na bakterie už nezaberou. Chystáme novou antibiotickou politiku, kde jasně říkáme, že používání antibiotik musí být vždy pečlivě zdůvodněno. Jen v tom je možná zábrana zvyšující se antimikrobiální rezistence vůči lékům,“ uvedl Vít.

Pokud by přesto se tato superbakterie dostala na území ČR, nemocní by byli zřejmě hospitalizováni na infekčních odděleních fakultních nemocnic, hlavně v pražské nemocnici Bulovka, která se zabývá nejsložitějšími případy. Vít Právu sdělil, že Národní referenční laboratoř ve Státním zdravotním ústavu je pravidelně v kontaktu se stejnými orgány okolních států Evropské unie a vyměňují si informace o bakteriálních nákazách a způsobech léčby.

„Evropské centrum pro kontrolu nemocí už také připravuje hodnocení rizika pro bakterie NDM-1, kterými se pak členské státy EU budou řídit. Opakuji ale, že v ČR zatím tato bakterie není,“ zdůraznil Vít.


Klíčová slova

Autoři

Právo, Václav Pergl

Komentovat článek: Vít: V ČR se superodolná bakterie nevyskytuje

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Vít: V ČR se superodolná bakterie nevyskytuje

Komentáře

dalších 6 komentářů
Jiri Wicherek No, uz jsem asi ponekud paranoidni,  | 18. 08. 2010 01:28

ale skoro ocekavam, ze za nekolik mesicu bude oznamen nekterou z farmafirem dokonceny vyvoj ockovaci latky poti NDM-1 k tomu pripadne i nejakeho noveho, na NDM-1 ucinneho ATB a kseft, tedy, ehm, boj s epidemii, se muze zase rozjet....

člověk Nekonečný boj jehož vítězem nebude člověk  | 17. 08. 2010 15:45

Musí člověk vždy vítězit ? Třeba probiotická politika, v léčbě některých dismikrobií. K popularizaci vědy, o tom co víme a nevíme o světě mikro a jeho vztazích byly dobré i "Myšlenky pozdě v noci!. Ale nesmíte brát prášky na spaní, na naprostý útlum, toho myšlení, a to i když už je noc a světlo umělé, Jako mnoho věcí kolem nás, to aby si příroda taky užila své kreativní působení od člověka a třeba z toho měla mnohdy radost či krásu jiného charakteru.

MUDr Jiří Kilian Nekonečný boj jehož vítězem nebude člověk.  | 17. 08. 2010 14:39

Milý kolego, jsem překvapen Vaším pozbnáním. Já jsem svědkem opačného přístupu k hygieně - pokud někdo prošel ISo certifikací nebo akreditací sak.cr, tak ví, o čem mluvím. Nikdy nebyla tak přísná kontrola mytí a desinfekce rukou, jako je nyní, navíc zacházení s odpady, hygienické režimy, kontroly jejich dodržování a afektu jsou mnohem důslednější než dříve. Antibiotická clona určitě nenahrazuje asepsi, ale má jiné důvody a tedy indikace. Užívání roušek - obličejových masek je mnohem racionálnější než bylo, což souávisí s vývojem poznání, efekt UV lamp a později germicidních zářičů není až tak výrazný, jak se myslelo. Třídění odpoadů je daleko důslednější, zacházení s použitým materiálem jakbysmet. Co se týče Vaší jistoty, že bakterie ovládnou svět, řekl bych budoucnost dosud nenarozenou raději nekřtěme.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné