Vítkovická nemocnice chce angiologické centrum

Vítkovická nemocnice blahoslavené Marie Antoníny v Ostravě chce vybudovat pracoviště pro léčbu závažných chorob srdce, mozku a cév. Do angiologického centra hodlá vložit zhruba 160 milionů korun…

Ostrava – Soukromá nemocnice kvůli tomu už jedná se dvěma skupinami soukromých investorů, kteří by případně vstoupili mezi její dosavadní akcionáře,“ řekla mluvčí nemocnice Eva Kijonková.

Dodala, že centrum bude v Česku ojedinělým pracovištěm, o dalším podobném zařízení se totiž uvažuje už jen ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

„Na onemocnění tepen, srdce a mozku stále připadá 50 až 60 procent všech úmrtí v České republice. Předcházet tomu lze včasným vyšetřením nemocného a následnou účinnou léčbou,“ řekl již dříve přednosta interní kliniky Fakultní nemocnice v OstravěPorubě Arnošt Martínek.

Angiologické pracoviště naváže na Centrum vaskulárních intervencí, které v nemocnici funguje od roku 2002 a ročně uskuteční tisíce cévních výkonů.

Do vybavení tohoto centra už nemocnice v minulosti investovala přes 150 milionů korun. Nyní pracoviště chce doplnit ještě o další přístroje.

“ Angiologické centrum bude muset splnit náročná kritéria, jako je návaznost na všechny obory, špičkový 24 hodin dosažitelný tým erudovaných lékařů, kteří musejí mít za sebou masivní počet výkonů na cévách, mozku a srdci,“ uvedl předseda představenstva Vítkovické nemocnice Jiří Močkoř.

Plánované investice představují zhruba 30 procent ročního obratu nemocnice, který byl loni 450 milionů korun.

Zisk nemocnice v roce 2003 byl po zdanění 6,4 milionu korun. Základní kapitál zdravotnického zařízení má v tuto chvíli hodnotu 101 milionů korun.

Proto nemocnice hledá další akcionáře. Většinový podíl v nemocnici dosud drží skupina tří fyzických osob.

Přibližně 33 procent akcií má společnost Euromednet, jíž patří nemocnice na Valašskomeziříčsku, Třinecku, Novojičínsku a v dalších lokalitách Moravskoslezského kraje.

Moravskoslezský deník

Ohodnoťte tento článek!