Vláda asi zruší nemocniční platby pro děti, normu ČSSD ale nechce

sestra, nemocnice, dítě

Vláda se asi postaví proti novele opoziční ČSSD, která ruší stokorunovou platbu za denní pobyt v nemocnicích pro děti do 18 let věku. Se záměrem ale kabinet podle předběžného stanoviska pro čtvrteční zasedání souhlasí a přichystá vlastní normu.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) ji avizoval již dříve.

Předloze skupiny sociálnědemokratických poslanců vláda vytkne legislativní nedostatky. Nebude také souhlasit s tvrzením autorů o neústavnosti regulačních poplatků. O normě ale rozhodne Parlament.

Současný stav, kdy za pobyt v nemocnicích musejí platit i děti, označují autoři předlohy za ekonomickou bariéru při přístupu dětí ke zdravotní péči. Právě tento poplatek pokládají podle důvodové zprávy „za hrubě protiústavní a nejvíce asociální a nemorální“. Předkladatelé poukazují i na to, že poplatky za pobyt v nemocnici se nezahrnují do ročního ochranného limitu, který činí v případě dětí 2500 korun ročně.

ČSSD v důvodové zprávě už avizuje, že pokud uspěje v příštích sněmovních volbách, navrhne zrušení všech regulačních poplatků a zavede časově omezený příspěvek na stravu v nemocnicích. Byl by 60 korun za den, pacient by jej hradil nejvýše za 30 dnů hospitalizace v jednom roce.

Sociální demokraté navrhovali úplné zrušení regulačních poplatků v minulosti už několikrát, nikdy neuspěli. Poplatky byly zavedeny za vlády Mirka Topolánka (ODS). V nynějším volebním období doznaly některých změn. Poplatek za den v nemocnici vzrostl ze 60 na 100 korun. Místo třicetikorunového poplatku za položku na receptu se platí 30 korun za celý recept.

Ohodnoťte tento článek!