Vláda bude mít řadu připomínek k novele o léčbě marihuanou

marihuana

Ministři se asi postaví proti poslanecké novele, která má umožnit využívat marihuanu k léčebným účelům. Kabinet posoudí předlohu podepsanou skupinou poslanců ze všech sněmovních stran ve středu.

Podle předběžného stanoviska k němu vznese řadu připomínek. Vláda hodlá předložit vlastní úpravu legalizace léčby konopím.

Předloha by umožnila dovoz marihuany, podle návrhu stanoviska se ale soustředí hlavně na podmínky jejího pěstování v Česku. Tím by prý nesplnila hlavní cíl, a to umožnit českým pacientům používání konopí pro léčebné účely co nejrychleji. Marihuana by se k pacientům dostala nejdříve za dva roky, uvádí předběžné stanovisko.

Do lékáren by měli konopí dodávat podle předlohy licencovaní výrobci a pěstitelé vybraní v soutěži, droga by měla být na elektronický lékařský předpis. Kabinet asi bude mít pochyby o procesu udělování pětiletých licencí; navržený postup je prý takový, že žadatelé by museli mít už předem veškeré vybavení a mohla by to být zbytečná investice, pokud by nebyli vybráni. Je také údajně otázkou, zda by se pěstitelům investice za pět let vrátila. Licence by měly navíc být udíleny podle názoru kabinetu ve správním řízení.

Vláda v návrhu stanoviska také upozorňuje na roli Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Uděloval by licence a byl by kontrolním orgánem i distributorem. Kabinet soudí, že pěstování konopí do působnosti ústavu nepatří.

Postoj ministrů bude pro sněmovnu pouze doporučující. O novele rozhodnou zákonodárci. Jedna z předkladatelek, předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) už dříve odhadla, že novela by mohla platit zhruba koncem léta.

Pravidla používání marihuany pro zmírnění příznaků rakoviny, roztroušené sklerózy či atopického ekzému připravila komise, v níž zasedali lékaři, farmaceuti, experti na protidrogovou problematiku, kriminalisti i zástupci ministerstev a parlamentu. Na regulích pracovali zhruba dva a půl měsíce.

Ohodnoťte tento článek!