Vláda by měla příští týden jednat o přesné podobě e-neschopenek

Vláda by měla příští týden jednat o přesné podobě elektronických neschopenek. Projekt by měl plně začít fungovat od roku 2020. Novinářům to dnes ve Sněmovně řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Jak by měly e-neschopenky přesně vypadat, nepřiblížila.

Sněmovna dnes hlasy poslanců ANO, ČSSD, KSČM a Pirátů schválila zrušení karenční doby. Zaměstnavatelé by nemocným zaměstnancům měli od července příštího roku začít platit náhradu 60 procent základu příjmu i v prvních třech dnech nemoci. Měly by jim za to klesnout odvody. Firmy zrušení karence podmiňovaly zavedením e-neschopenky, aby mohly nemocné pracovníky lépe kontrolovat. Obávají se zvýšení nemocnosti a zneužívání.

Náměstkyně Maláčové Iva Merhautová (KDU-ČSL) minulý týden sněmovnímu sociálnímu výboru řekla, že Česká správa sociálního zabezpečení do konce roku zprovozní on-line službu, díky níž by zaměstnavatelé mohli mít elektronicky přístup k některým částem vystavených neschopenek. „Do konce roku by zaměstnavatelé měli mít možnost nahlížet do systému, zda je zaměstnanec skutečně v pracovní neschopnosti,“ potvrdila dnes Maláčová. Označila to za první fázi zavádění elektronických neschopenek.

Ministerstvo práce pak navrhuje „druhou fázi“, aby doktoři od července 2019 oznámení o začátku a konci pracovní neschopnosti povinně vyplňovali a sociální správě posílali jen elektronicky. Lékaři to mohou dobrovolně dělat už od roku 2010 přes takzvané e-podání. Potřebují k tomu počítač s internetem, datovou schránku či elektronický podpis a lékařský software, který službu e-podání podporuje. Musí se také v ČSSZ zaregistrovat. Na konci letošního března doklady úřadu přes počítač zasílalo 1078 lékařů, tedy asi čtyři procenta.

Návrh této normy on-line přístup pro zaměstnavatele ale neupravuje. Podle předlohy by jim sociální správy měly na jejich žádost sdělit, zda dostaly od lékařů oznámení o pracovní neschopnosti jejich zaměstnance.

Třetí fází má být podle Maláčové plný provoz projektu od ledna 2020. Podle platného zákona mají elektronické neschopenky začít fungovat od ledna příštího roku. První vláda Andreje Babiše (ANO) schválila zrušení normy s tím, že projekt není připravený a ministerstvo práce vytvoří do dvou let nový. Zákon, který to upravuje, Parlament ale zřejmě nestihne do konce roku schválit. Norma je ve Sněmovně teprve v počátečním projednávání. Problém by měl řešit takzvaný „přílepek“ do zákona o lékařské posudkové službě, o níž se už bude rozhodovat. Navrhl ho poslanec ČSSD Roman Sklenák.

Vláda by měla příští týden jednat o přesné podobě e-neschopenek
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 1 hlas/ů