Vláda by měla projednat pojistné plány zdravotních pojišťoven

Vláda by měla ve středu posoudit pojistné plány zdravotních pojišťoven na letošní rok. Pojišťovny si ale stěžují, že politici jednají o jejich ekonomických záměrech se zpožděním, a komplikují jim tak hospodaření…

PRAHA – Již dříve upozorňovaly také na to, že v rozporu s jejich plány je lednová vyhláška o úhradách péče ministryně zdravotnictví Milady Emmerové.

„Plány jsou schvalovány se zcela zásadním zpožděním, které komplikuje život zdravotním pojišťovnám. Schvaluje se něco, co už by mělo být v platnosti,“ řekl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Suttner.

Podle něj zákon ukládá, aby pojistné plány na příslušný rok byly přijaty před 1. lednem. Pokud nejsou schváleny, řídí se pojišťovny takzvaným provizoriem. Ani ono zatím ale nebylo stanoveno.

Mluvčí dodal, že dosud neplatí ani pojistné plány na loňský rok. Kabinet se měl plány zabývat původně 12. ledna. Jejich projednávání ale odložil.

Pojišťovny by letos měly na pojistném vybrat podle odhadů asi o pět až šest procent víc než loni. Počítaly i s navýšením plateb „podle svých možností“, uvedl Suttner.

Vyhláškou stanovený růst může podle představitelů pojišťoven zvýšit dluh zdravotního pojištění až na 20 miliard korun. Nyní činí asi osm miliard.

Nemocnice by měly podle vyhlášky dostat o tři procenta víc než v prvním pololetí roku 2004, pokud provedou aspoň 90 procent ošetření a úkonů jako loni v prvních šesti měsících. Léčebny a ústavy by měly dostat peníze podle paušálu za ošetřovací den, který vyhláška proti prvnímu pololetí 2004 zvýšila o 13 procent.

VZP podle pojistného plánu chtěla letos zvýšit výdaje na jednoho pojištěnce o jedno až dvě procenta. Ministerstvo tvrdilo, že vyhláška zvýší výdaje o tři procenta.

Ředitelka VZP Jiřina Musílková ale již dříve uvedla, že úhrady podle analýzy porostou o sedm až deset procent.

Prezident České lékařské komory (ČLK) se nechal slyšet, že věří, že vláda plány pojišťoven odmítne. Měla by jim je podle něj vrátit k přepracování, aby se s vyhláškou shodovaly.

Loni se na zdravotním pojištění vybralo téměř o sedm procent více než v roce 2003. Pojišťovny měly k dispozici asi 153 miliard korun ze zdravotního pojištění.

Náklady na léky a zdravotnický materiál se podle ČLK zvýšily zhruba o deset procent. Výdaje pojišťoven na laboratoře se pak zvedly o 14 procent. Cena práce,

tedy mzdy, zůstala od roku 1997 beze změn.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!