Vláda by se měla ve středu vrátit k Julínkovým reformním zákonům

Titulní obrázek

Vláda by se ve středu měla vrátit ke čtyřem zásadním reformním zákonům ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Kabinet minulý týden po několika hodinách debatu o nich přerušil kvůli neshodám. Koaliční partneři měli k některým ustanovením výhrady a požadovali jednání expertů. Jejich sobotní schůzka ale dohodu nepřinesla…

Ještě před jednáním vlády by se proto mohli sejít lídři koalice. Termín do dnešního odpoledne nebyl znám.

„Termín schůzky na téma zdravotní reforma neznám. Nikdo mě nepozval a já ji určitě organizovat nemíním,“ řekl dnes v Českých Budějovicích novinářům premiér a šéf ODS Mirek Topolánek. Podle něj by se nyní měli zákonům spíš věnovat odborníci. Sám prý neví, kam by schůzka lídrů koaličních stran mohla jednání posunout. Při středečním zasedání vlády se premiér podle svých slov bude u Julínkových zákonů řídit programovým prohlášením. „Já nemám pocit, že jsem ochoten dělat nějaké ústupky proti programovému prohlášení vlády,“ dodal.

Vláda se bude zabývat čtyřmi Julínkovými normami – o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách, o záchranné službě a o veřejném zdravotním pojištění. Lidovci měli největší výhrady k úpravě potratů ve druhém ze zákonů. Vadilo jim například to, že by v Česku mohly zákrok podstoupit cizinky.

Podle pravidel EU mají občané zemí sedmadvacítky v jiném členském státě nárok na stejné služby jako místní. Julínek po jednáních znění „zúžil“. Na umělé přerušení těhotenství by mohly jít jen občanky unie, a to s trvalým pobytem v ČR. Ani toto upřesnění však lidovcům podle výsledku sobotní expertní schůzky nestačilo. Podle šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka jeho strana trvá minimálně na dnešní úpravě potratů, klonila by se spíš ke zpřísnění. Premiér Topolánek ale před nedávnem řekl, že by si lidovci měli uvědomit, jaké vládní programové prohlášení podepsali a zda chtějí v takové vládě vůbec být.

Na jiných sporných bodech se pracovní skupina, v níž nechyběli poslanci, shodla. Rozpory prý dále nepanují u zákona o záchranné službě. Podle této normy by mělo vzniknout 44 stanovišť a záchranáři by měli k většině obyvatel Česka dorazit nejpozději do 15 minut. Do těžko dostupných míst by měli pak přijet do 20 minut.

Menším stranám i po sobotní schůzce v zákonech chybělo stanovení toho, na co má člověk nárok z pojištění a co už by měl být nadstandard. Požadují upřesnění. „To, co bylo rozumnou připomínkou, bude zapracováno do textu a bude předloženo na vládě jako alternativa, jako výsledek toho jednání,“ řekl dnes na dotaz ČTK Julínek. Uvedl, že beze změn zákonů se situace v českém zdravotnictví nezlepší. „Jsem před politickou blokádou,“ posteskl si ministr.

Julínkův zákon o službách upravuje práva pacientů a podmínky poskytování péče. Pacient by měl mít například právo nahlížet do své dokumentace a pořizovat z ní výpisy. Rodiče budou moci být v každé nemocnici po celou dobu s potomky. Zákon o specifických službách stanovuje pravidla pro potraty, umělé oplodnění, sterilizaci, přeměnu pohlaví a další zákroky. Novela o pojištění umožní lidem podle Julínka připlatit si za lepší péči, potřebnou léčbu jim ale zaručuje.

Legislativní rada vlády doporučila kabinetu, aby normy po jejich upravení schválil. Upozornila ale na to, že novela o pojištění je v rozporu s právem Evropských společenství.

ČTK

Vláda by se měla ve středu vrátit k Julínkovým reformním zákonům
Ohodnoťte tento článek!