Přejít na obsah

Vláda by se měla ve středu vrátit k Julínkovým reformním zákonům

zpět
19.11.2008

Vláda by se ve středu měla vrátit ke čtyřem zásadním reformním zákonům ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Kabinet minulý týden po několika hodinách debatu o nich přerušil kvůli neshodám. Koaliční partneři měli k některým ustanovením výhrady a požadovali jednání expertů. Jejich sobotní schůzka ale dohodu nepřinesla...

Ještě před jednáním vlády by se proto mohli sejít lídři koalice. Termín do dnešního odpoledne nebyl znám.

„Termín schůzky na téma zdravotní reforma neznám. Nikdo mě nepozval a já ji určitě organizovat nemíním,“ řekl dnes v Českých Budějovicích novinářům premiér a šéf ODS Mirek Topolánek. Podle něj by se nyní měli zákonům spíš věnovat odborníci. Sám prý neví, kam by schůzka lídrů koaličních stran mohla jednání posunout. Při středečním zasedání vlády se premiér podle svých slov bude u Julínkových zákonů řídit programovým prohlášením. „Já nemám pocit, že jsem ochoten dělat nějaké ústupky proti programovému prohlášení vlády,“ dodal.

Vláda se bude zabývat čtyřmi Julínkovými normami - o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách, o záchranné službě a o veřejném zdravotním pojištění. Lidovci měli největší výhrady k úpravě potratů ve druhém ze zákonů. Vadilo jim například to, že by v Česku mohly zákrok podstoupit cizinky.

Podle pravidel EU mají občané zemí sedmadvacítky v jiném členském státě nárok na stejné služby jako místní. Julínek po jednáních znění „zúžil“. Na umělé přerušení těhotenství by mohly jít jen občanky unie, a to s trvalým pobytem v ČR. Ani toto upřesnění však lidovcům podle výsledku sobotní expertní schůzky nestačilo. Podle šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka jeho strana trvá minimálně na dnešní úpravě potratů, klonila by se spíš ke zpřísnění. Premiér Topolánek ale před nedávnem řekl, že by si lidovci měli uvědomit, jaké vládní programové prohlášení podepsali a zda chtějí v takové vládě vůbec být.

Na jiných sporných bodech se pracovní skupina, v níž nechyběli poslanci, shodla. Rozpory prý dále nepanují u zákona o záchranné službě. Podle této normy by mělo vzniknout 44 stanovišť a záchranáři by měli k většině obyvatel Česka dorazit nejpozději do 15 minut. Do těžko dostupných míst by měli pak přijet do 20 minut.

Menším stranám i po sobotní schůzce v zákonech chybělo stanovení toho, na co má člověk nárok z pojištění a co už by měl být nadstandard. Požadují upřesnění. „To, co bylo rozumnou připomínkou, bude zapracováno do textu a bude předloženo na vládě jako alternativa, jako výsledek toho jednání,“ řekl dnes na dotaz ČTK Julínek. Uvedl, že beze změn zákonů se situace v českém zdravotnictví nezlepší. „Jsem před politickou blokádou,“ posteskl si ministr.

Julínkův zákon o službách upravuje práva pacientů a podmínky poskytování péče. Pacient by měl mít například právo nahlížet do své dokumentace a pořizovat z ní výpisy. Rodiče budou moci být v každé nemocnici po celou dobu s potomky. Zákon o specifických službách stanovuje pravidla pro potraty, umělé oplodnění, sterilizaci, přeměnu pohlaví a další zákroky. Novela o pojištění umožní lidem podle Julínka připlatit si za lepší péči, potřebnou léčbu jim ale zaručuje.

Legislativní rada vlády doporučila kabinetu, aby normy po jejich upravení schválil. Upozornila ale na to, že novela o pojištění je v rozporu s právem Evropských společenství.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Vláda by se měla ve středu vrátit k Julínkovým…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Vláda by se měla ve středu vrátit k Julínkovým…

Komentáře

dalších 8 komentářů
oprava Re:zákony a účetnictví  | 20. 11. 2008 07:45

...za chodu.

challenger Re:včera  | 19. 11. 2008 21:47

...a taky si tu výměnu pneumatik nemůže nikdo odepřít, protože nám soudruzi z MD vymysleli značku C15a a rozmístili je na nejfrekventovanější silnice. To já to z důvodu úspor udělal jinak - vytáhl jsem z úschovy kola, vzal jsem do ruky vercajk a kola si sám vyměnil. naštěstí nepotřebují vyvážit, kdyby ji mám v rodině automechanika, se kterým provozuji barterový obchod. Pravdou je že já ho otravuji častěji než on mě. Co se týče považování si zbytných věcí víc než zdraví, tak tam si myslím, že je problém jinde. Zajištění zdravotní péče patří k základním atributům, proč ovce poslouchají vládce. Navíc je jednodušší zdravotníky zglajchšaltovat než nechat zdravotnictví volnému trhu, protože to by doktoři byli sice velmi bohatí, ale ekonomika by tak rychle nerostla, na čemž v inflační ekonomice závisí schopnost splácet úvěry. Jsou 2 anomálie - USA, kde je tržní uspořádání zdravotnictví možné díky imperiálnímu statutu USA a z toho vyplývajích ekonomických výhod. Druhou anomálií je Singapore, kde je možná dobrá ekonomická efektivita díky četné přistěhovalecké komunitě a velmi zdravému živ. stylu (kardiovask. onemocnění jsou zde až na 3. místě v úmrtnosti, u nás je to 50% podíl).

ivana tinkova Už je to tady  | 19. 11. 2008 19:06

To se dalo čekat, že nakonec všichni ustoupí.Mrkněte na www.medop.cz

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné