Vláda chce memorandum s kraji, aby také zvedly platy v nemocnicích

smlouva, podpis, dohoda

Vláda chce uzavřít s kraji memorandum o zvýšení výdělků v nemocnicích. Chce tak zajistit, aby desetiprocentní růst tarifů měli od ledna i zdravotníci v krajských zařízeních, nejen ve státních. Na sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Odbory žádají srovnání odměňování a stejné tarify pro veřejné i soukromé nemocnice. V privátních podle nich pracovníci vždy přidáno nedostanou. Podle předsedy Asociace krajů Michala Haška (ČSSD) se budou hejtmani návrhem vlády zabývat ve čtvrtek.

„Nemůžeme v tuto chvíli ostatním zaměstnavatelům (krajům a soukromým společnostem) nařizovat, aby mzdy zvýšili taky. Nemáme dostatek hlasů, které by mohly tuto změnu prosadit,“ uvedl šéf ČSSD a premiér Sobotka.

Podle něj kabinet může nyní ale uzavřít dohodu s kraji. Ty by v memorandu stvrdily, že lékařům, sestrám a ostatním pracovníkům v krajských zařízeních přidají slibovaných deset procent. „Je to klíčové, v krajských nemocnicích je gros zdravotní péče,“ uvedl předseda vlády. Už dřív řekl, že soukromá zdravotnická zařízení nekopírují postup vlády a lékařům a sestrám mzdy tolik nezvyšují. Postupné přidávání přitom může pomoci řešit nedostatek zdravotníků, míní premiér.

Návrhem vlády se podle Haška bude ve čtvrtek zabývat Rada Asociace krajů ČR na setkání v Ústeckém kraji. „Souhlasím a doporučím hejtmanům uzavření memoranda s vládou, které bude zaručovat, že vláda zajistí krajům navýšení plateb zdravotního pojištění zajišťujících poskytnutí deseti procent růstu tarifů od ledna příštího roku a také že kraje takovéto navýšení použijí právě na desetiprocentní nárůst,“ sdělil ČTK Hašek.

Letos se tarifní platy ve státních nemocnicích zvedly o pět procent. Stejně se přidávalo i loni. Od ledna mají lékaři, sestry a ostatní zdravotníci slíbeno zvýšení tarifů o deset procent. „Za čtyři roky je to tak nárůst tarifů o 20 procent,“ řekl odborářům Sobotka. Na dnešním odborářském sněmu jim vyjmenoval i další kroky, které jeho vláda od svého nástupu udělala. Zmínil zrušení druhého důchodového pilíře, zvyšování minimální mzdy, vyšší valorizaci penzí či zvednutí příspěvku na péči pro postižené a seniory. Na podzim se konají krajské volby.

Odbory vládu dnes chválily. Podle předáků je sociální dialog nyní vůbec nejlepší od roku 1989, vymyká se i ve srovnání se zahraničím. Podle zaměstnavatelů ale kabinet příliš odborům podléhá a prosazuje pak vlastně jejich návrhy.

Ohodnoťte tento článek!