Přejít na obsah

Vláda chce příští rok navýšit platby za pojištěnce o 4,7 mld. Kč

zpět
19.9.2013
peníze, zdravotnictví, stetoskop
zvětšitpeníze, zdravotnictví, stetoskopZdroj: Shutterstock

peníze, zdravotnictví, stetoskop | Zdroj: Shutterstock

 

Vláda chce zákonným opatřením navýšit platby za státní pojištěnce, podle ministra financí Jana Fischera by do zdravotnictví mělo příští rok jít o 4,7 miliardy korun více. Systém spotřebuje ročně celkem 290 miliard Kč. O kolik by se mohly zvýšit platby za jednotlivé pojištěnce, premiér Jiří Rusnok neřekl.

Zákonné opatření chce vláda schválit příští týden, poté jej musí ještě potvrdit Senát.

Podle Fischera rozpočet původně počítal na tyto účely s částkou 3,7 miliardy korun. To by znamenalo zvýšení plateb v nejnižší ze tří navrhovaných variant. Měsíční platby například za děti a důchodce by se zvýšily o 50 Kč na 773 korun. Po dnešním jednání o rozpočtu se ale podle Fischera podařilo na tuto kapitolu vyhradit o miliardu více.

Ministr zdravotnictví Martin Holcát ale prosazoval variantu, kdy by se platby zvýšily o 98 Kč na 821 korun. Systém by tak ročně měl získat navíc 7,2 miliardy korun.

„Po dlouhé debatě jsme dospěli k názoru, že uděláme tuto věc zákonným opatřením, a to proto, abychom minimalizovali riziko, kdyby náhodou se nová sněmovna nemohla dohodnout, tak aby tato věc nezůstala ve vzduchu,“ řekl Rusnok. Zákonné opatření chce kabinet podle premiéra schválit na příštím jednání společně se dvěma doprovodnými novelami k občanskému zákoníku, které minulý týden zamítl Senát.

Senátoři odmítli návrh, kterým by se měnily daňové zákony a který obsahoval zejména sporné daňové osvobození dividend a zvýhodnění investičních fondů. Zamítli také zákon o dani z nabytí nemovitostí, kterou měl nově platit kupující místo prodávajícího.

Rusnok novinářům řekl, že se vláda také bude zabývat možnou krátkodobou výpomocí pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP). Jak by tato výpomoc mohla vypadat, není podle Rusnoka zatím jasné. „Nevíme, jestli to bude možné, ale nezamítli jsme diskusi o tomto problému,“ řekl premiér.

Podle serveru iDnes.cz chce VZP požádat vládu o půjčku 2,6 miliardy korun. Půjčka má zabránit zpožďování plateb zdravotnickým zařízením.


Komentovat článek: Vláda chce příští rok navýšit platby za…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné