Přejít na obsah

Vláda chce příští rok snížit ztrátu VZP o šest miliard

zpět
1.12.2006

Ztráta Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) letos dosáhne 8,5 miliardy korun, příští rok ji chce vláda snížit na 2,5 miliardy. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) to řekl novinářům po po nočním jednání kabinetu, který schválil zdravotně-pojistné plány zdravotních pojišťoven na rok 2007...

Praha -

„Pro rok 2007 jsme odsouhlasili ambiciózní plán, že by se tato ztráta mohla snížit na 2,5 miliardy,“ uvedl ministr. Lepšící se hospodaření největší pojišťovny v zemi podle něj způsobily zvýšené platby státu za děti, důchodce a další státní pojištěnce. „Není to způsobeno žádnými rozhodnutími z minulosti, rozhodně to není způsobeno nucenou správou,“ připomněl Julínek kontroverzní rozhodnutí svého předchůdce Davida Ratha (ČSSD).

Plán na oddlužení VZP do dvou let oznámil v září ředitel VZP Pavel Horák, který převzal největší zdravotní pojišťovnu v zemi se 6,5 milionu pojištěnců v květnu po ukončení nucené správy. Uvedl tehdy, že pokud sněmovna schválí zdravotně-pojistný plán na příští rok, propad VZP klesne v roce 2007 na 2,5 miliardy a do dvou let bude VZP zcela bez dluhů a lékařům a nemocnicím bude za léčení platit včas.

Příští rok ovšem Julínek plánuje zavést zásadní reformní kroky ve zdravotnictví, protože další navyšování plateb státu je podle něj velmi problematické.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Vláda chce příští rok snížit ztrátu VZP o šest…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Vláda chce příští rok snížit ztrátu VZP o šest…

Komentáře

další 3 komentáře
Milan Šilhan Rathovy kecy  | 3. 12. 2006 16:51

by měly být nadále hodnoceny pouze jako patologické myšlenkové produkty. Jeho poslední extempore k dalšímu zviditelnění, které se týkalo "státních neziskových nemocnic" vyznělo zcela do prázdna. Pokud totiž chce jakákoliv vláda uvést do života neziskový režim veřejných nemocnic ( což bude nezbytně nutné ), musí je seřídit, stejně tak jako neziskové veřejné zdravotní pojišťovny minimálně na "nulově" vyrovnané hospodaření s mnohaměsíční perspektivou stability. Pokud nebude největší pojišťovna VZP zbavena všech současných dluhů a stejně tak všechny nemocnice, které by se měly výhledově stát neziskovými, není možno poměrně složitý systém neziskovosti vázaný na objektivní sazebník výkonů a zavedení standardů veřejné zdraviotní péče, včetně definování sítě potřebných zdravotních služeb, uvést do života. To všechno již nyní představuje spoustu peněz. Ještě, že státní rozpočet je nyní na nějakou dobu uklidněn dohodou s Nomurou.

ekonom Re:dluhy VZP  | 1. 12. 2006 17:55

Rath žádné zlepšení hospodaření VZP nezařídil. Za něj pouze došlo k tomu, že si vypůjčil z plateb za 2. pololetí 2006 jednu předsunutou platbu, takže zlepšil hospodaření v 1. ploletí, ale teď VZP ty peníze musí vrátit zpátky, a pak se navýšila platba za státní pojištěnce, ale toto zvýšení již bylo navrženo před tím, než se vůbec stal ministrem. Takže je vidět, že on lhal, a lže i nyní.

stážista dluhy VZP  | 1. 12. 2006 13:52

Tomu tedy nerozumím ! Copak ten vynikající ministr zdravotnictví, Dr.Rath, nesnížil deficit VZP ? Copak jsme neposlouchali půl roku, jak je financování VZP v rámci nucené správy vynikající ? Vždyť i za to se rozdávaly mnohasettisícové odměny a další trafiky. Kdopak nám to tedy lže ?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné