Vláda devět miliard nezaplatí, spor s Diag Human pokračuje

Titulní obrázek

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) totiž včera své kolegy ve vládě přesvědčil, aby stát nepřiznal porážku a zatím nic neplatil. Ministerstvo zdravotnictví teď požádá o přezkum arbitráže. Pokud by vláda takový krok neučinila, musela by být do 12. září firmě Diag Human vyplacena celá částka…

Vláda se odvolá proti výsledku arbitráže s firmou Diag Human, podle níž by Česko mělo této společnosti obchodující s krevní plazmou uhradit téměř devět miliard korun.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) totiž včera své kolegy ve vládě přesvědčil, aby stát nepřiznal porážku a zatím nic neplatil. Ministerstvo zdravotnictví teď požádá o přezkum arbitráže. Pokud by vláda takový krok neučinila, musela by být do 12. září firmě Diag Human vyplacena celá částka.

Julínkovo ministerstvo má také navrhnout jednoho ze tří arbitrů do rozhodčího senátu.

„Je třeba využít opravného prostředku. Tím se vytvoří určitá pozice pro vládu, která má malý prostor něco v této kauze dělat,“ řekl novinářům po zasedání vlády premiér Mirek Topolánek. „Sklízíme, co jsme nezaseli. Rozumné formy řešení skončily kolem roku 2003. Ostudné chyby české administrativy způsobily, že se dnes soudíme,“ prohlásil ke kauze Topolánek.

„Pokud studujete ty materiály, musíte si říct něco o politické i jiné odpovědnosti těch, kteří o této věci rozhodovali,“ dodal.

Na otázku, zda tedy nejsou na místě nějaká trestní oznámení, však Topolánek odpověděl: „Vzhledem k tomu, že případ je ještě neuzavřený, se k tomu vyjadřovat nemíním.“

Penále se denně zvyšuje o 1,3 miliónu

Žádost o přezkum se rozhodla podat i společnost Diag Human. Firma se rozhodla pro odvolání kvůli výši náhrady škody.

Arbitři totiž podle firmy stanovili částku o více jak miliardu nižší, než na jakou má podle znalců i jich samých společnost nárok. Rozdíl v úrocích by pak činil proti současnému stavu zhruba dvě miliardy korun.

Zdroj obeznámený s průběhem jednání včera Právu řekl, že přes odvolání stále existuje prostor pro jednání obou stran a nalezení racionálního řešení této letité kauzy.

Pokud však včerejší rozhodnutí vlády nepovede ke zvratu kauzy a arbitři potvrdí rozhodnutí předchozího řízení, zaplatí zřejmě Česká republika ještě víc než devět miliard.

Penále za údajnou způsobenou čtyřmiliardovou škodu se totiž denně zvyšuje o 1,3 miliónu korun. Diag Human jako gesto dobré vůle den po nálezu v jeho prospěch zastavil úročení, aby vytvořil prostor pro jednání.

Když ale nyní vláda požádala o přezkum, bude náběh penále obnoven.

„Bereme na vědomí, že se Česká republika rozhodla k přezkumu, stejně jako fakt, že jednostranné a podmíněné zastavení úročení jejího dluhu se stalo bezpředmětným,“ potvrdila včera Právu firma Diag Human.

Jak nyní připomněl právní zástupce firmy Jan Kalvoda, veškeré podstatné údaje pro určení výše škody v arbitráži ale podala Česká republika sama. Podle něj nyní vláda slibuje změnu nezměnitelného. „Máme řadu argumentů pro přezkum, který by mohl zlepšit pozici státu,“ tvrdí však přesto Topolánek.

Podle českého zákona o rozhodčím řízení mohou jeho účastníci podat po vydání rozhodčího nálezu jak návrh na jeho přezkum jinými rozhodci, tak návrh na zrušení nálezu soudem.

Současně však firma upozornila, že odmítne a zveřejní všechny případné návrhy na neformální jednání bez mandátu vlády.

„Pro odstranění podezření z netransparentního jednání by měl být u každé schůzky přítomen zástupce renomované mezinárodní finanční instituce a pořizovat se zvukový záznam,“ požaduje Diag Human.

Podle informací Práva by se jednání na návrh Diagu mohl zúčastnit i ombudsman Otakar Motejl.

Jiří Vavroň, Právo

Ohodnoťte tento článek!