Přejít na obsah

Vláda dostala už dva nové návrhy novely o úplném rušení poplatků

zpět
20.2.2009

Návrh novely předložil Moravskoslezský kraj. Zdůvodnil to tím, že zavedení regulačních poplatků veřejnost přijala s nevolí. Podle zprávy k zákonu způsobilo placení to, že "se mnozí občané vyhýbají návštěvě u lékaře, aby nemuseli vynakládat prostředky"...

Vláda má na stole už dva nové návrhy novely o úplném rušení zdravotnických poplatků. S prvním přišli poslanci KSČM, druhý předložil nyní Moravskoslezský kraj. ČTK má texty norem k dispozici. Poté, co zákony projedná vláda, se dostanou do sněmovny. Dolní komora by se jimi mohla zabývat nejdřív v březnu.

Prezident republiky přitom teprve ve středu podepsal zákon s novou úpravou systému, kterou minulý týden prosadila ve sněmovně koalice. U lékaře tak například přestanou platit děti do 18 let. Jim a lidem nad 65 klesne ochranný limit na výdaje z 5000 na 2500 korun. Levice se snažila poplatky úplně odbourat, ale neuspěla.

Návrh novely na zrušení všech poplatků nyní předložil Moravskoslezský kraj. Zdůvodnil to tím, že zavedení regulačních poplatků veřejnost přijala s nevolí. Podle zprávy k zákonu způsobilo placení to, že „se mnozí občané vyhýbají návštěvě u lékaře, aby nemuseli vynakládat prostředky“. Novela má prý zaručit právo na bezplatnou zdravotní péči. Kraj navrhuje, aby ji poslanci schválili už při prvním projednávání.

Podobně svou novelu o úplném zrušení poplatků zdůvodňují i komunisti. Pod návrh zákona se podepsalo všech 26 poslanců KSČM a bývalý sociální demokrat Evžen Snítilý. Podle autorů by odbourání placení ulehčilo nemocným v době hospodářské krize a nezhoršovalo by jejich finanční situaci. Bylo by prý také „nejčistším řešením“ stavu v krajích.

Kraje pod vedením ČSSD totiž poplatky ve svých nemocnicích a lékárnách zrušily a za pacienty je hradí. Na dorovnání poplatků musejí nyní najít desítky milionů korun ve svých rozpočtech. Situace v jednotlivých regionech se navíc liší. Každý kraj postupuje jinak a nehradí ani stejné poplatky. Někde třeba pacienti dál platí a peníze po čase dostanou zpět, jinde podepisují darovací smlouvu.

Moravskoslezský kraj tvrdí, že zrušení poplatků nebude mít negativní dopad na rozpočty krajů. O část příjmů přijdou prý jen zdravotníci. Finance by proto měly dál dostávat pouze z pojištění jako v minulosti, uvedl kraj ve zprávě. Podle komunistů by odbourání placení mělo jen „dílčí pozitivní a negativní dopady“ na státní rozpočet a na rozpočty veřejné.

Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS) uvedla, že se na poplatcích loni vybralo asi pět miliard korun a zhruba stejnou sumu se podařilo zdravotním pojišťovnám ušetřit díky omezení plýtvání a nadužívání péče. Ministryně tvrdí, že se peníze z výdajů na laciné léky podařilo přesměrovat do drahé léčby rakoviny či roztroušené sklerózy. Počty pacientů, kteří nákladné léčení dostali, se prý výrazně zvedly.

Vláda pověřila ministra vnitra, aby s vedením krajů o poplatcích jednal. Má prověřit nakládání s krajským majetkem. Ministr financí má zas analyzovat daňové okolnosti. Ministryně zdravotnictví už jednala se zdravotními pojišťovnami, které počínání krajů označily přinejmenším za porušování zákona o poplatcích. Také Česká lékařská komora kraje vyzvala k tomu, aby za pacienty ve svých zařízeních poplatky neplatily. Mohly by tím prý poškozovat jiné poskytovatele péče.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Vláda dostala už dva nové návrhy novely o…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Vláda dostala už dva nové návrhy novely o…

Komentáře

dalších 14 komentářů
Jiri Wicherek Re:Bohumíre , jak donutit ZP, aby platily?  | 23. 02. 2009 11:01

Jo, zkusenosti jsou ruzne. S VZP nemam smlouvu, zkusenosti s ni jsem tedy usetren. Pred lety jsem si dovolil mit namitky vuci "revizim" jine ZP, dokonce u reditele pobocky jsem na sezeni byl... Nasledovalo ukonceni naseho vztahu ze strany te ZP. U jine ZP jsem si dovolil tez se ozvat vuci "revizim", mimochodem, provadenym tymz lekarem, jako u te predchozi ZP, po krachu te ZP nasledovalo, po predchozim ustnim slibu, neuzavreni smlouvy ze strany nastupujici ZP, tzn. nezaplaceni faktury za 2 mesice.... Nyni jsou srazky prijatelne, ja jsem starsi, klidnejsi a hlavne zkusenejsi, do namitek se nepoustim...

Baalamut Bohumíre , jak donutit ZP, aby platily?  | 23. 02. 2009 09:36

Můj, vyzkoušený, recept je tento : nezaplatí ZP vyfakturovanou práci? Následuje upomínka1 , upomínka2 a poté soud. Poprvé, když jsem to udělal, tahlo se to 2,5 roku, teď je to otázka jednoho telefonátu. Šlo sice o VZP a "pakatel" 179 tisíc, ale pokud to udělá každý, máme vyhráno. V tomto je dle mého podstata našho společného snažení - nikoli "dělání" politiky, demonstrací, stávek, ale - využití stávajících nástrojů k sebeobraně slabého vůči silným, využití soudů.

Jiri Wicherek Re:pár set let nazpět...  | 22. 02. 2009 23:58

No, nepochopil jste, to nic, to se stava....

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné