Vláda navrhne zrušit sporný zákon o úrazovém pojištění

Pracovní úraz

Vláda navrhne sněmovně zrušení sporného zákona o úrazovém pojištění, který měl od příštího roku změnit odškodňování za pracovní úrazy a nemoci z povolání. Kabinet podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka podpořil návrh normy, která by měla zákon z roku 2006 zrušit.

Podle kontroverzní normy měla pojištění od dvou komerčních pojišťoven převzít Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), poškození měli místo náhrady dostávat rentu. Proti rušení zákona se postavily odbory, zaměstnavatelé se zrušením souhlasí.

Podle premiéra Petra Nečase (ODS) by uvedení šest let starého zákona do praxe znamenalo komplikaci a prohloubení deficitu. „Bude vypracován nový koncept vycházející z dosavadního principu komerčního pojištění,“ uvedl po jednání vlády Drábek s tím, že systém bude nově otevřen všem pojišťovnám.

Účinnost zákona se několikrát odsouvala, naposled na leden 2013. Nově měla ČSSZ vybírat pojistné jako odvody ze mzdy. Lidem po pracovním úrazu či s nemocí z povolání měla pak hradit rentu. Dosud se pojišťují zaměstnavatelé u dvou komerčních pojišťoven, odškodnění se platí z tohoto pojištění.

Kabinet v březnu jednal o novele, která měla schválený systém ještě upravit a proti které byli odboráři i zaměstnavatelé. Předlohu vláda zamítla a souhlasila s tím, že se léta odkládaný model dál už opravovat nebude a že se zruší. Drábek tedy připravil zákon, který má dosud neúčinnou normu zrušit. S

polu s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) má vládě do 21. září předložit také analýzu a přijít s návrhy, jak by se měla situace řešit a jak by mohl nový model úrazového pojištění vypadat. Měli by přitom vycházet z výsledků porady ekonomických ministrů, podle nichž by se měl nynější systém náhrad za škody a pojištění odpovědnosti zaměstnavatelů upravit a otevřít i ostatním komerčním pojišťovnám. Zavést by se měly také bonusy a malusy.

Po nich volali i odboráři. Nesouhlasí ale třeba s tím, aby úrazové pojištění bylo na komerční bázi. Odborové centrály rušení odkládaného zákona původně žádaly, nyní se postavily proti. Podle nich by měl nabýt účinnosti, a to ve své původní verzi z roku 2006. Zaměstnavatelé naopak nynější postup vítají.

Zástupci odborů, zaměstnavatelů a vlády se na tom, kdo by měl úrazové pojištění v budoucnu spravovat, neshodli. Mluvilo se o tom, že by to mohly být komerční pojišťovny, ČSSZ i případná veřejnoprávní úrazová pojišťovna. Podle dřívějších podkladů pro vládu bylo důvodem k odkládání zákona a s ním i nového systému to, že v rozpočtu nebyly peníze a ČSSZ by vše kapacitně nezvládla.

Vláda navrhne zrušit sporný zákon o úrazovém pojištění
Ohodnoťte tento článek!