Vláda necouvla, odměňování se změní

peníze, peněženka

Vláda Petra Nečase (ODS) na svém včerejším večerním zasedání schválila návrh nařízení na zásadní změny v systému odměňování státních zaměstnanců. Ti budou dnes kvůli chystanému snížení mezd stávkovat a demonstrovat v celé republice.

Ministři projednávali tzv. pásmové odměňování, tedy možnost stanovit tarifní plat bez ohledu na počet odpracovaných let. Od příštího roku se má týkat všech zaměstnanců ve státní a veřejné správě s výjimkou pedagogů.

Jak včera uvedla předsedkyně odborů pracovníků ve zdravotnictví a oblasti sociální péče Dagmar Žitníková, například u zaměstnance v sociálních službách s praxí do deseti let a platovým tarifem 10 070 korun by v případě uplatnění nejtvrdší varianty pásmového odměňování jeho plat klesl na 8350 Kč, tedy o 17 procent.

„U lidí s praxí nad 35 let se má platový tarif snížit z 12 580 na 8260 Kč, tedy dokonce o 34 procent. Všeobecné sestry s praxí do deseti let a platovým tarifem 19 210 korun mají přijít o 3250 Kč, což je o 17 procent méně,“ upozorňuje odborářská předsedkyně Žitníková.

Nástroj ke škrtům

Dosud se tento systém odměňování uplatňoval pouze ve zdravotnictví a uměleckých profesích. Návrh také nově upravuje podmínky, za kterých bude možné ve státní správě zavést smluvní platy. Budou je moci dostat zaměstnanci zařazení do 13. a vyšší platové třídy.

Jak Právu už dříve řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), rozšíření systému pásmového odměňování na další profese dá řídícím pracovníkům do ruky nástroj, jak dosáhnout vládou prosazované desetiprocentní úspory v prostředcích určených na mzdy. Další variantou je v podstatě už jen propouštění.

Vládním nařízením se také ruší dosavadní podmínky pro pásmové odměňování. Tedy například to, že podmínky pro pásmové odměňování se musí upravit v kolektivní smlouvě nebo vnitřním předpisem.
Nařízení přináší i další změny. Kromě jiného zavádí dvě samostatné tarifní tabulky pro pedagogy.

Tabulky jsou koncipovány pro 16 platových tříd a pět platových stupňů. Tabulky pro nepedagogické zaměstnance ve státní a veřejné správě mají tarify stanovené ve 12 stupních. Tabulky pro pedagogické pracovníky se od sebe liší v tom, že jedna z nich bude určena pedagogům, kteří nemají odpovídající kvalifikaci.

Rozdíly v třídách i v řádu tisíců

Rozdíly v tarifní mzdě přitom mohou v jednotlivých třídách a stupních být i v řádu tisíců. Například u učitelů do 12 let praxe zařazených v deváté platové třídě rozdíl činí 5100 korun.

Vláda také měla na programu zvýšení tarifů učitelům tak, aby nejnižší hrubý plat činil 20 000 korun. Zatím se nerozhodlo, zda udržet či snížit platy duchovních.

Ohodnoťte tento článek!