Vláda nezrušila zdravotní poplatky, rozhodne Sněmovna

Titulní obrázek

Vláda včera podle očekávání odmítla sociálnědemokratický návrh na zrušení poplatků ve zdravotnictví, které mají lidé od ledna platit. O předloze ČSSD tedy rozhodne až Sněmovna, kde může návrh s částečnou podporou lidovců a přeběhlíků uspět a projít do druhého čtení…

Podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) kabinet návrh ČSSD jednomyslně odmítl. „Tento návrh je účelový v tom smyslu, že má svým způsobem podpořit ústavní stížnost,“ komentoval premiér Mirek Topolánek poslanecký návrh ČSSD na zrušení poplatků ve zdravotnictví. Podle něj ho také vláda jednomyslně zamítla. „Nedomnívám se, že v té podobě, jak je napsán, může (ve Sněmovně) projít,“ prohlásil s tím, že návrh je věcně pochybený. Výzvu osobností poplatky nehradit označil za nebezpečnou, populistickou a hanebnou. Premiér si nemyslí, že dojde ke zrušení poplatků, neboť v opačné situaci by na tom pacienti byli hůře. „V případě zrušení poplatků by nebyl v žádné skupině léků ani jeden lék bez příplatku, to znamená, situaci by to naopak zhoršilo,“ zdůraznil premiér.

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) k tomu uvedl, že soc. dem. návrh jen charakterizuje „sobectví a populismus“.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek vzápětí na tiskové konferenci oznámil, že pokud by návrh ČSSD ve Sněmovně neprošel, „je zřejmé, že poplatky ve zdravotnictví zrušíme poté, co bude instalována nová sociálnědemokratická vláda“.

Exministr zdravotnictví David Rath (ČSSD), který je předsedou zdravotního výboru parlamentu, prohlásil, že ČSSD očekávala, že ministři ODS budou proti návrhu ČSSD za zrušení poplatků. „Překvapilo nás, že návrh nepodpořili ani se nezdrželi lidovečtí ministři.“

Dodal, že pozice lidoveckých ministrů je svérázná.

„Na jednu stranu se odvolávají k jisté křesťanské sociální zásadě, na druhou stranu podpořili zavedení poplatků. Tehdy se vymlouvali, že poplatky byly součástí reformního balíku a nemohli je z toho vyjmout. Když jsme jim dnes dali možnost, aby to mohli opravit, postavili se k tomu lidovečtí ministři stejně jako ministři zelených a ODS, to znamená, že souhlasí, aby poplatky od 1. ledna placeny byly, aby je platili novorozenci, děti, staří lidé, sociálně slabí, invalidní, lidé těžce nemocní, kteří žijí jen z nemocenské,“ řekl Rath.

ČSSD teď podle něj očekává, jak se k jejímu návrhu postaví lidovečtí poslanci v parlamentu. „Čekáme, že by nás mohli podpořit a pustit tento návrh do druhého čtení.“

Rath ostře kritizoval ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) za to, že spolu se stomatology začal mystifikovat veřejnost tím, že pokud pacient přijde s bolestí zubu k lékaři, kde není registrován, bude platit 90 korun. „Ale za návštěvu lékaře se má platit 30 korun a 90 korun je schváleno pouze za lékařskou službu první pomoci,“ řekl Rath.

Podpůrné léky vyřazeny z úhrad

Podle Ratha ministerstvo chce také od 1. ledna vydat seznam tzv. podpůrných léků, které jsou dnes běžně užívané a hrazeny z pojištění. Ty mají být z pojištění vyřazeny.

„Těchto několik desítek podpůrných léků, kam patří například agapurin na prokrvování žil a další, které užívají především senioři, zhruba za 3 miliardy korun ročně, buď nebude hrazeno vůbec nebo minimálně. A tyto léky jim nebudou započítány do ročního limitu,“ řekl Rath.

Uvedl, že poplatek 30 korun za položku na receptu bude příjmem majitelů lékáren.

Rath také řekl, že od Nového roku se volně prodejné léky nejen zdraží o 4 %, kvůli DPH, ale „je návrh ministra Julínka, který umožní lékárníkům si stanovit jakoukoli výši marže na volně prodejné léky. Vyzývám Julínka, aby vyhlášku – cenový výměr – předělal,“ prohlásil Rath.

Řekl, že většina těchto léků je do 150 korun a lékárník si na ně mohl přirazit marži 33 %. Pokud Julínek vyhlášku realizuje, může se stát, že volně prodejné léky navíc zdraží až o 100 %.

„To bude znamenat další tisíce korun na výdajích měsíčně pro nemocné navíc,“ uzavřel Rath.

Václav Pergl, Jitka Götzová, Právo

Ohodnoťte tento článek!