Vláda nutí Emmerovou k reformě

Hlavní premiérův poradce pro ekonomiku Jan Mládek pochybuje, že vláda v současném volebním období odstartuje reformu zdravotnictví a důchodů: „Není k tomu politická vůle,“ říká Mládek. Poslední šancí pro zdravotnictví zůstává usnesení vlády z konce září, které zavazuje ministryni Emmerovou, aby návrh reformy předložila do prosince…

Přitom by měla přihlédnout k doporučení Světové banky z června.

Usnesení ve vládě prosadil ministr financí Bohuslav Sobotka, který odmítá zaplatit letošní zdravotnické dluhy ve výši až deseti miliard, pokud nedostane záruku, že v příštím roce dluhy porostou pomaleji.

Takové zadání splňuje návrh Světové banky, která radí zrušit platby pojišťoven za některé služby a zavést mírnou spoluúčast pacientů.

Není ale jisté, jestli se Sobotkova naděje splní, protože ministryně tato doporučení odmítá a včera dokonce oznámila, že do konce října zveřejní reformní návrh. Ten se podle informací HN zmíněnými radami nebude řídit.

Ministryně dosud své záměry nechtěla zveřejnit. „Žádali jsme, aby s námi koncepci před zveřejněním projednala, neodpověděla nám však ani na otázku, jestli bude dodržovat vládní usnesení,“ stěžoval si na včerejší tiskové konferenci jménem hejtmanů Petr Bendl ze Středočeského kraje.

Velké plány ministryně

Zásady chystané koncepce netají poradce ministryně Milan Šilhán. „Nejdříve musíme zabránit, aby se ve zdravotnictví plýtvalo. Pak můžeme uvažovat, že se omezí platby pojišťoven nebo o spoluúčasti.“

Šilhán upozorňuje, že v českém zdravotnictví nemusí recepty ze Západu fungovat.

„Před listopadem mělo zdravotnictví čtvrtinu příjmů z šedé ekonomiky. Není důvod, proč by se od té doby něco měnilo,“ upozorňuje na jednu zvláštnost Šilhán.

Peníze se zároveň ztrácejí, protože nefunguje kontrola. Nejsou jasné předpisy, jak mají pojišťovny platit nemocnicím, a za stejné výkony tak dostává jeden ústav dvojnásobek toho co druhý.

Neexistuje koncepce nákupu přístrojů a nemocnice utrácejí zbytečně. Ztrácejí se peníze za léky, protože chybějí předpisy, pro jaké diagnózy jsou drahé léky nutné.

Ministryně proto hodlá vypracovat standardy, které jasně stanoví kvalitu péče i potřebné nástroje k léčení. Tím omezí korupci.

Ambiciózní plán podle některých expertů rychlé úspory nepřinese. „Situace ve zdravotnictví je opravdu taková, jak říká ministryně. Může ale trvat několik let, než se standardy dají dohromady,“ varuje Pavel Hroboň z VZP.

Kabinet se špatnou pověstí

Pokud se finanční situace zdravotnictví nezlepší, zhorší se česká pověst na finančních trzích.

Renomovaná ratingová agentura Standard & Poor's snížila už v září rating Česka kvůli otálení s reformami.

„Objevují se vážné obavy z dlouhodobě neudržitelného vývoje veřejných financí, protože se odkládají reformy důchodů a zdravotnictví. Jsem přesvědčena, že vláda neudělá v rozpočtové oblasti nápravu,“ uvedla analytička Beatrix Merinová ze Standard & Poor's ve zprávě, která vysvětlovala zhoršení ratingu.

Ten investory varuje, že se Česko stává méně spolehlivým dlužníkem a vyplatí se půjčovat mu jen za vyšší úrok.

Nepříjemnosti věští i Mládek: „Než se k reformám odhodláme, budou všechny zprávy mezinárodních institucí velmi kritické a nevylučuji další zhoršení ratingu.“

ZDRŽOVÁNÍ PRVNÍHO KROKU REFORMY :
Červen 2004
Tým Světové banky doporučil směr reformy, Kubinyi se podle toho řídí.
Srpen 2004
Nová ministryně Emmerová spolupráci se Světovou bankou odmítá.
Září 2004
Vláda zavazuje Emmerovou, aby se při reformě řídila radami Světové banky.
Říjen 2004
Ministr Sobotka varuje, že neoddluží pojišťovny, když reforma nebude

Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!