Vláda o půjčce pro VZP

Vláda se má ve středu zabývat návrhem ministra zdravotnictví Davida Ratha poskytnout návratnou finanční výpomoc ze státního rozpočtu Všeobecné zdravotní pojišťovně ve výši 2,569 miliardy korun.“Půjčka bude použita na snížení závazků vůči zdravotnickým zařízením po lhůtě splatnosti,“ píše se v materiálu…

Očekávaný stav těchto závazků na konci letošního prvního pololetí je zhruba 5 miliard korun proti současným 7,5 miliardy.

Půjčkou by se mělo dosáhnout ekonomické stabilizace VZP a snížit počet dnů, kterým pojišťovna platí lékařům po lhůtě splatnosti ze současných 24 na 16.

Půjčka má být splatná do konce letošního roku, a to v sedmi měsíčních splátkách, počínaje měsícem červnem. Splátky mají být hrazeny z navýšených plateb za státní pojištěnce. Jak jsme již uvedli, stát zvýšil platbu za své pojištěnce, kterých je 5,8 miliónu (děti, důchodci, nezaměstnaní atd.), z loňských 481 korun za měsíc na současných 636 korun.

To představuje zvýšení za rok o 9,3 miliardy korun. Rath v návrhu pro vládu mj. uvádí nárůst nákladů na vybraná onemocnění, a to ve srovnání s rokem 2001. Například u nemoci srdce a cév tento nárůst činí 2,58 miliardy korun, v onkologických onemocněních 1,43 miliardy korun. Mnohem víc se dává i na preventivní vyšetření konečníku a tlustého střeva, kde je nárůst o 143 procent, což činí 18,1 miliónu korun. Stoupají náklady i na alergická onemocnění, cukrovku a řídnutí kostí.

* Policie minulý týden vyslechla ministra zdravotnictví Davida Ratha, kterého z podnětu ODS prověřuje v souvislosti s uvalením nucené správy na VZP. „Ministr byl podat vysvětlení minulé pondělí,“ řekl včera státní zástupce Tomáš Bláha. Podrobnosti neuvedl.

Rath reagoval slovy, že ministerstvo předalo policii veškeré materiály, které s případem souvisejí. „Tím to považuji já za sebe za uzavřené,“ uvedl. Policie od počátku ledna zjišťuje, zda se Rath nedopustil trestného činu.

Právo

Vláda o půjčce pro VZP
Ohodnoťte tento článek!