Vláda odložila jednání o zprůhlednění financí ve zdravotnictví

Bohuslav Sobotka, Svatopluk Němeček,

Vláda opět odložila jednání o opatřeních, která mají zprůhlednit finanční toky ve zdravotnictví. Podle tiskového oddělení úřadu vlády je důvodem nepřítomnost ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), který onemocněl. Podle mluvčí ministerstva Štěpánky Čechové sice ministr za sebe poslal náhradu, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ale podle ní chtěl, aby u tak důležitého bodu byl ministr osobně.

„Je právem pana premiéra rozhodnout o vyřazení bodu z důvodu neúčasti ministra,“ řekla ČTK Čechová. Materiál bude podle mluvčí znovu na programu vlády příští týden.

Čechová také uvedla, že ministra Němečka bolí záda a má nařízený klid na lůžku. „Na dnešním jednání vlády ho proto měla zastoupit jeho náměstkyně pro legislativu a právo Lenka Teska Arnoštová (ČSSD), která se podílela na zpracování materiálu a je adekvátní náhradou,“ řekla mluvčí ČTK.

Němeček se kvůli zdravotním potížím nezúčastnil už úterního jednání tripartity, která vyjádření k jeho materiálu proto odložila na později.

Kabinet měl materiál projednat už před týdnem, tehdy ale diskusi o bodu také odložil. Na jednání před týdnem chyběl ministr financí Andrej Babiš (ANO), který zprůhlednění finančních toků ve zdravotnictví požadoval.

Návrh, který ministerstvo předložilo, počítá například se zveřejňováním smluv zdravotních pojišťoven s nemocnicemi i ambulancemi, přístrojovou komisí na ministerstvu zdravotnictví či snížením provozních nákladů zdravotních pojišťoven.

Ohodnoťte tento článek!