Přejít na obsah

Vláda odložila projednání návrhu na snížení poplatků za atestace

zpět
14.7.2011
peníze, peněženka
zvětšitpeníze, peněženkaZdroj: guardian.co.uk

peníze, peněženka | Zdroj: guardian.co.uk

 

Vláda včera večer o týden odložila projednávání návrhu ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), kterým chtěl snížit platby pro zdravotníky za atestační zkoušky. Na dotaz ČTK to uvedl zdroj obeznámený s jednáním kabinetu.

Ministr Heger plánuje ulevit mladým lékařům, zubařům a farmaceutům v platbách za atestační zkoušky. Zlepšit se tím mají podmínky pro jejich další vzdělávání. Snížit by se podle představ ministerstva měly také platby pro sestry a ostatní zdravotníky za zkoušky na závěr certifikovaných kurzů. Klesnout by měly i poplatky za zkoušky k vydání osvědčení pro sestry.

Po získání atestace mohou lékaři pracovat samostatně bez odborného dohledu. Od 1. srpna by za atestační zkoušku měli místo nynějších 3500 korun platit 500. Kdo ji nesloží, zaplatí při opakování 3500 a při dalším 5000 korun. Nyní se při prvním opakování platí 5000 a při druhém 7000 korun. Ve stejné škále se mění poplatky za certifikované kurzy, které jsou nyní stejné jako u atestačních zkoušek.

Atestační zkoušky se skládají z teoretické a praktické části, za každou z nich zaplatí po 250 korunách. Při prvním opakování dá lékař za teoretickou část 2000 a za praktickou 1500, při druhém za teoretickou část 3000 a za praktickou 2000 korun.

Zkouška k vydání osvědčení má rovněž dvě části, celkem se za ni bude platit 1000 korun, z toho 500 za teoretickou a 500 za praktickou část, při prvním opakování stoupne celková platba na 3000, z toho půlka je za praktickou a půlka za teoretickou část. Při druhém opakování se platba zvyšuje na 5000, to je po 2500 za teoretickou a za praktickou část. Nyní stojí zkouška celkem 2000 korun,při prvním opakování 4000 a při druhém 6000 korun.

Zkoušky lékařů a ostatních zdravotníků zpoplatnila vláda před dvěma lety v očekávání, že tak zvýší odpovědnost a motivaci zdravotníků za odborný růst. Vláda tehdy argumentovala tím, že složení zkoušky má přímý vliv na růst platu a lepší uplatnění na pracovním trhu.

Snížení plateb za zkoušky je součástí širších změn ve vzdělávání zdravotníků. Patří k nim například rozšíření podpory rezidenčních míst. Peníze mají dostat na vzdělávání všichni uchazeči ve společném programu v prvních dvou letech a u vybraných oborů po celou dobu vzdělávání. Každý rok na tyto programy má jít půl miliardy korun.

Cílem změn je zamezit odchodům lékařů do ciziny nad únosnou mez. Změny v systému dalšího vzdělávání byly jedním z požadavků odborářské protestní akce Děkujeme, odcházíme, v níž dalo výpověď 3800 nemocničních lékařů. Po podpisu memoranda, kterým jim stát zaručil od března zvýšení platů o 5000 až 8000 korun měsíčně a účast na reformních pracích, výpovědi stáhli.


Komentovat článek: Vláda odložila projednání návrhu na snížení…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Vláda odložila projednání návrhu na snížení…

Komentáře

další 3 komentáře
Bruno Jen tak dal  | 14. 07. 2011 18:42

No a pak se rekne, ze vlastne mame byt radi, ze to tak zustalo, ze byl navrh poplatky zvysit (paralela s D-O, kdy nekdy v rijnu Heger prohlasil, ze se budou pausalne snizovat tabulky, po protestech pak jako vitezstvi presentoval to, ze zustanou jak jsou, v te dobe D-O jeste bagatelizoval). Kolegove, kteri jeste zustali v CR tak dostavaji stale nove signaly, ze jejich prace a specializace je vlasten uplne zbytna. Opravdu nevidim jeden jediny duvod, proc zustavat v cechach. Nemecko sice neni raj na zemi, ale clovek ma celkem slusnou sanci si atestaci udelat (nemci se bouri uz kdyz se termin odsouva o pul roku), navic vzdelavaci akce a kursy plati bez kecu spital.

Miloš Voleman Už mu spadla maska  | 14. 07. 2011 12:16

Tak jsme se konečněně dočkali. Po tomhle už snad musí být lékařské veřejnosti jasné, co je Heger zač. Typický politik - neexistuje nic co by neslíbil, ale neexistuje nic co by (vyjma situace, kdy mu někdo drží nůž na krku) splnil. Návrhy zákonů a vyhlášek, které ve svém důsledku budou mít na lékaře i pacienty negativní dopad procházejí vládou jak na běžícím pásu. Návrh změny, která by té nezranitelnější části lékařů aspoň trochu pomohla ( a se ketrým souhlasila i ČLK) vláda zablokuje. Docela by mě zajímalo, jak jednání vlády o tomto návrhu vypadalo.

František Hastík Hyenismus vlády a parlamentu  | 14. 07. 2011 10:45

Poplatky za atestaci mladým lékařům, kteří mají hluboko do kapsy a po zbytek svého života budou pracovat jako špatně placení lékaři veřejného zdravotnictví, je odsouzeníhodným činem. Jen málokterý lékař veřejného zdravotnictví za svůj profesní život dosáhne stejného příjmu jako poslanec, který pro tento zvrhlý návrh zvedl ruku.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné