Přejít na obsah

Vláda odložila sporný zdravotnický paragraf na čtvrtek

zpět
25.11.2008

Vláda odložila jednání o sporném paragrafu v zákoně o veřejném zdravotním pojištění z dílny ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) na čtvrtek. Lidovci, kteří nesouhlasí v návrhu nového zákona s definicí plně hrazených standardů, jsou ochotni s vládou dál jednat. Ale až poté, co se ve čtvrtek 27. listopadu sejde zdravotní komise KDU-ČSL...

Vláda ve čtvrtek zasedne mimořádně, sejde se v průběhu jednání sněmovny.

Premiér Mirek Topolánek na tiskové konferenci vysvětlil odložení sporu také absencí šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka na dnešním zasedání kabinetu. „Jednání je přeloženo na čtvrtek tak, abychom znali stanovisko odborné komise KDU-ČSL a tak abychom to mohli projednat v jeho přítomnosti,“ uvedl.

V neděli jednali o sporném paragrafu na ministerstvu zdravotnictví zástupci Strany zelených a jejich požadavky byly akceptovány. Lidovci na jednání nedorazili, prý nedostali potřebné podklady. Tři ze čtyř návrhů významných zákonů první fáze Julínkovy reformy vláda schválila ve středu.

Podle lidovců je zavedení úhradových standardů zdravotní péče největší změnou systému veřejného zdravotního pojištění od doby jeho vzniku. Odborné stanovisko ke změně zformulují na čtvrtečním zasedání komise. „Domníváme se, že takto zásadní průlom do systému, který dnes reguluje stát a ke kterému již existují dva výroky Ústavního soudu, nelze dělat ukvapeně a pod časovým tlakem. KDU-ČSL na tento problém upozorňuje již několik měsíců, ale bezúspěšně. Ministerstvo zdravotnictví i někteří koaliční politici tento problém neustále podceňují,“ uvedl dnes v tiskové zprávě zdravotní expert KDU-ČSL Jiří Carbol.

Křesťanským demokratům podle něj nevyhovuje část zákona o specifických zdravotních službách týkající se potratové turistiky v rámci zemí EU. Lidovci požadovali zachování stávajícího stavu, vláda ale v pátek rozhodla, že o umělé přerušení těhotenství by mohly v ČR žádat všechny obyvatelky EU. „Přijatá změna je v rozporu s přesvědčením mnoha křesťanských demokratů, a proto ji nemůžeme i nadále podporovat,“ uvedl Carbol.

Julínek chce reformní zákony co nejrychleji projednat ve sněmovně, pokud se ale s lidovci nedohodne na podpoře, nebude mít mezi poslanci dostatečný počet hlasů.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Vláda odložila sporný zdravotnický paragraf na…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Vláda odložila sporný zdravotnický paragraf na…

Komentáře

dalších 24 komentářů
ria Re:Zásadní nesouhlas se záměry m. Julínka  | 26. 11. 2008 14:43

Pani Bošková, kdo je dnes při penězích ten rozhodně má lepší péči, protože se k ní vždycky nějak dostane přes peníze a známé.A to nemusí platit žádné standarty a vyhlášky atd. A pokud si myslíte že to tak není, pak nežijete v ČR.

BLB Re:Re:Re:Nejasnosti v zákonech  | 26. 11. 2008 09:42

Všichni nás přesvědčují o virtuální realitě svobody lékaře. Lékař svobodný dnes není a v Julínkově ani Rathově systému svobodný nebude!

Sydney Hall Re:Nejasnosti v zákonech  | 25. 11. 2008 19:13

Martino, můžete mi prozradit, co znamená "diferenciace rovnováhy systému"?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné